Przewozy towarowe

Sąd oddalił powództwa byłych pracowników PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji

Sąd Pracy w Tarnowskich Górach oddalił powództwa byłych pracowników PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji o przywrócenia do pracy.

Fot. PKP Cargo
Fot. PKP Cargo

W dniu 11 grudnia 2024 roku Sąd Pracy w Tarnowskich Górach rozstrzygnął na korzyść PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji powództwa o przywrócenie do pracy złożone przez byłych pracowników spółki. Cztery pozwy zostały oddalone. Wyroki nie są jednakże prawomocne.

Powyższe rozstrzygnięcia po raz kolejny potwierdzają, że w przypadku PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zastosowanie znajduje przepis art. 300 prawa restrukturyzacyjnego, który w sytuacji objęcia podmiotu postępowaniem sanacyjnym, uchyla szczególną ochronę trwałości stosunku pracy m.in. osób w wieku przedemerytalnym czy zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy działaczy związkowych. Z treści zapadłych wyroków wynika także, że działania Spółki w ramach przeprowadzonego procesu zwolnień grupowych były w pełni zgodne z prawem, a sytuacja ekonomiczna i prawna PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji uzasadniała rozstanie się z tymi pracownikami.

Związkowcy spotkali się z Zarządem spółki PKP Cargo

Takie orzeczenie Sądu Pracy jest jednoznacznym potwierdzeniem, że te trudne, ale niestety konieczne działania Spółki zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Dlatego też trzeba ponownie podkreślić, że wbrew pojawiającym się informacjom, nieprawdziwie rozgłaszanym przez niektórych działaczy jednego związku zawodowego oraz parlamentarzystów, Spółka nie rozwiązała umowy o pracę z żadną kobietą w ciąży, mimo że przepisy prawa przewidują taką możliwość w przypadku podmiotu znajdującego się w trakcie postępowania sanacyjnego.

W uzasadnieniu ww. orzeczeń Sąd Pracy potwierdził, że pracodawca w prawidłowy sposób  konsultował regulamin zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi, a kryteria doboru pracowników do zwolnień były jasne, zrozumiałe i znane pracownikom. Sąd uznał ponadto, że w sytuacji otwarcia postępowania sanacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji oraz konieczności redukcji zatrudnienia pracodawca posiada pełną swobodę w kształtowaniu nowej struktury organizacyjnej i doboru do niej pracowników zgodnie z przyjętymi w przedmiotowym regulaminie kryteriami.

Informacja prasowa PKP Cargo

Dodaj komentarz