Raport z Polski Tramwaje

Salon barberski w … tramwaju

W zabytkowym tramwaju na ulicy Półwiejskiej w Poznaniu otwarto salon barberski. Zajmie on miejsce kawiarni Caffe Bimba, jak mieściła się tam do tej pory.

Fot. Bimba Barber dla raportkolejowy.pl
Fot. Bimba Barber dla raportkolejowy.pl

Pojazd Konstal N z 1966 roku przez lata pełnił funkcje użytkowe w wielkopolskiej metropolii, wożąc pasażerów, a następnie szkoląc motorniczych. Wysłużony trafił ostatecznie do zajezdni przy ulicy Fortecznej. Po remoncie i zamieszczeniu tablic z numerem „5” trafił na ul. Zieloną, a następnie w 2017 roku w rejon Starego Browaru na ul. Półwiejskiej.

Od 2014 roku w pojeździe funkcjonowała kawiarenka o wymownej nazwie „Caffe Bimba”, lecz w dobie pandemii lokal zamknięto. Mimo prób reaktywacji miejsca, ostatecznie właściciel zdecydował o zakończeniu działalności (druga tego typu kawiarnia mieściła się na Ratajach). Pan Tomasz Zieliński, właściciel zabytkowych pojazdów zapowiada, że Caffe Bimba przy rondzie Rataje za jakiś czas ponownie zacznie działać. Drugi tramwaj postanowił jednak wynająć. Nowi najemcy zdecydowali o przemianie wnętrza starego Konstala na barbershop.

– Szukaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy otworzyć salon, który byłby położony maksymalnie w centrum, ponieważ chcieliśmy przyjąć w nim system walk-in. Dodatkowo z racji tego, że obydwaj jesteśmy poznaniakami, chcieliśmy przywrócić temu miejscu dawny urok i sprawić aby tętniło życiem – przekazali nam założyciele, Bartosz Forycki i Maksymilian Chodziak.

 

Bimba Barber jak nazwano salon, rozpoczął działalność 19 sierpnia. To jak dotąd jedyne tego typu miejsce w Polsce. W logo znajduje się golący się brzytwą poznański koziołek, zaś pracownicy chcą posługiwać się gwarą poznańską oraz w określone dni puszczać klientom Blubry Starego Marycha. Był to popularny przez lata program Polskiego Radia w którym tytułowa postać mówiła wielkopolską gwarą. Dzięki temu lokal idealnie wpasowuje się w klimat miasta.

Już dziś tramwaj-barbershop wzbudza duże zainteresowanie klientów i zwykłych przechodniów. – Wiele osób, również zza granicy, wykonuje sobie pamiątkowe zdjęcia, na zewnątrz lub w środku – dodają panowie Bartosz i Maksymilian.

Pomysłodawcy i założyciele salonu mają też w planach odnowienie tramwaju z zewnątrz, gdyż w międzyczasie stał się celem wandali. Pojazd pokrywają w związku z tym nieestetyczne graffiti, a jedna z lamp utraciła klosz.

Nowy salon barberski jest otwarty od poniedziałku do czwartku w godz. 10-20, również w piątki i soboty od godz. 10 do godz. 22 i niedziele od godz. 10 do godz. 16.

Dodaj komentarz