Eko jazda w Szybkiej Kolei Miejskiej znalazła się w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020” jako dobra praktyka związana z ochroną środowiska. To debiut przewoźnika w opracowaniu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
- Dzięki ekologicznemu stylowi prowadzenia pociągów, w 2020 roku aglomeracyjny przewoźnik kolejowy ograniczył zużycie energii o ponad 4 tys. MWh a emisję CO2 o 3,2 tys. ton.
- Warszawska Szybka Kolej Miejska planuje rozwijać nowoczesne narzędzia wspierania eko jazdy,
a także inwestować w proekologiczne rozwiązania na zapleczu technicznym.
15 kwietnia br. Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprezentowało swój najnowszy raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Opisano w nim eko jazdę w Szybkiej Kolei Miejskiej, czyli taki sposób prowadzenia pociągu, który pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu w 2020 roku, aglomeracyjny przewoźnik kolejowy zaoszczędził 4 tys. MWh energii, czyli tyle, ile potrzeba do zasilenia 1,7 tys. gospodarstw domowych przez cały rok. Ograniczył również emisję CO2 do atmosfery o 3,2 tys. ton.
– Podnoszenie efektywności energetycznej jest jednym z priorytetów Szybkiej Kolei Miejskiej. Eko jazdę wprowadziliśmy już pod koniec 2018 roku. W ubiegłym roku zaoszczędziliśmy z tego tytułu 2,7 miliona złotych. Kluczowe są jednak korzyści dla środowiska naturalnego, a tym samym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. To nasz debiut w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ponieważ planujemy rozwijać eko jazdę, a także inwestować w proekologiczne rozwiązania na naszym zapleczu technicznym, liczę że w przyszłym roku zaprezentujemy kolejne dobre praktyki – dodał.
W tym roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu prezentuje raport już po raz 19. Najnowsza edycja zawiera 1958 przykładów dobrych praktyk, które zostały zgłoszone przez 225 firm. Więcej informacji na: https://odpowiedzialnybiznes.pl/
Kolej a środowisko:
- Kolej w Polsce zużywa około 2,6 TWh energii elektrycznej każdego roku. To 1,5% całego krajowego zużycia. W efekcie do atmosfery trafiają 2 miliony ton dwutlenku węgla. Wyzwaniem dla branży jest przejście na OZE. Do 2030 roku 85% energii na kolei ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Dziś 88% pochodzi z węgla.
- W UE kolej emituje do atmosfery około 0,5% CO2, który powstaje w wyniku całej działalności transportowej. Transport drogowy jest odpowiedzialny za 72% emisji tego gazu, a lotnictwo cywilne za ponad 13%.
- Jednym pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej może podróżować w tym samym czasie prawie 1 000 osób. To tyle ile w 500 samochodach, zakładając że w każdym siedzą 2 osoby. Korzystanie z kolei ogranicza zatem ruch w mieście i na drogach dojazdowych, a także sprzyja ochronie środowiska.
Informacja prasowa SKM