Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Spadła liczba ofiar i rannych w zdarzeniach na przejazdach kolejowych

W pierwszym kwartale roku liczba wypadków śmiertelnych na przejazdach zmniejszyła się o 60 proc., w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Co ważne, liczba wypadków była podobna. Raport przedstawiły PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kampania “Bezpieczny Przejazd…”

Stała edukacja, profilaktyka, spotkania informacyjne w reżimie sanitarnym, aplikacje i gry na smartfony – to działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dla ograniczania negatywnych zachowań na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Jak można zauważyć, przynoszą one skutek.

W pierwszych trzech miesiącach roku na przejazdach kolejowo-drogowych, w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, liczba tragicznych wypadków uległa zmniejszeniu. Jak wynika z raportu, od stycznia do końca marca 2020 r. zginęło 17 osób, w tym roku – 7. To 60 proc. mniej.

Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49.

Liczba zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych to ułamek procenta wszystkich zdarzeń komunikacyjnych. Zarządca infrastruktury non stop prowadzi działania, by maksymalnie ograniczać negatywne zdarzenia, to m.in. kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Za podstawowe błędy kierowców w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych uznano:

  • ignorowanie znaku stop
  • ignorowanie czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki
  • omijanie slalomem zamkniętych zapór

Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd.