Inwestycje Raport z Polski

Stacja Łódź Polesie: kolejne prace na trasie „małego metra”

21 lutego br. startują prace przy budowie stacji Łódź Polesie, określanej jako milowy podczas realizacji łódzkiego tunelu średnicowego. „Małe metro” ma przyspieszyć przemieszczenie się po mieście pociągami regionalnymi i usprawnić przejazd pociągów dalekobieżnych.

Fot. PKP PLK

Aktualnie prowadzone są prace w miejscu komory startowej przy ul. Odolanowskiej, przy budowie komory rozgałęźnej pomiędzy Kasprzaka, a Włókniarzy oraz przy komarach startowych, gdzie pociągi wjadą w tunel jadąc od dworca Kaliskiego i dworca Łódź Żabieniec.

Przypomnijmy linia średnicowa ma połączyć Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Żabieńcem. Łącznie w ramach inwestycji wartej 1,7 mld zł (1,4 mld zł dotacja unijna) ma powstać 7,5 km tunelu (3 km tunelu dwutorowego oraz cztery odcinki tuneli jednotorowych o długości 4,5 km.).

Stacja Łódź Polesie powstanie na terenie Ogrodów Karskiego na tyłach Manufaktury. Będzie to podziemna stacja z dwoma peronami znajdującymi się na poziomie -3. Nad peronami znajdą się pomieszczenia techniczne i usługowe. Pasażerowie za pomocą wind i ruchomych schodów dostaną się na powierzchnię wprost do centrum handlowego oraz na nowe rewitalizowane przestrzenie Polesia.

Czytaj dalej >