Inwestycje Raport z Polski

Stacja Łódź Polesie: kolejne prace na trasie „małego metra”

21 lutego br. startują prace przy budowie stacji Łódź Polesie, określanej jako milowy podczas realizacji łódzkiego tunelu średnicowego. „Małe metro” ma przyspieszyć przemieszczenie się po mieście pociągami regionalnymi i usprawnić przejazd pociągów dalekobieżnych.

Fot. PKP PLK

Aktualnie prowadzone są prace w miejscu komory startowej przy ul. Odolanowskiej, przy budowie komory rozgałęźnej pomiędzy Kasprzaka, a Włókniarzy oraz przy komarach startowych, gdzie pociągi wjadą w tunel jadąc od dworca Kaliskiego i dworca Łódź Żabieniec.

Przypomnijmy linia średnicowa ma połączyć Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Żabieńcem. Łącznie w ramach inwestycji wartej 1,7 mld zł (1,4 mld zł dotacja unijna) ma powstać 7,5 km tunelu (3 km tunelu dwutorowego oraz cztery odcinki tuneli jednotorowych o długości 4,5 km.).

Stacja Łódź Polesie powstanie na terenie Ogrodów Karskiego na tyłach Manufaktury. Będzie to podziemna stacja z dwoma peronami znajdującymi się na poziomie -3. Nad peronami znajdą się pomieszczenia techniczne i usługowe. Pasażerowie za pomocą wind i ruchomych schodów dostaną się na powierzchnię wprost do centrum handlowego oraz na nowe rewitalizowane przestrzenie Polesia.

PKP PLK zaprezentowały wizualizacje stacji Łódź Śródmieście oraz Łódź Polesie

Inwestycja zmieni się tę część miasta, ponieważ teren pomiędzy stacją, a ul. Mielczarskiego zostanie zaaranżowany na Ogrody Karskiego – zieloną i przyjazną przestrzeń. Poprawi się także skomunikowanie z transportem miejskim – przy stacji powstaną przystanki autobusowe dla zintegrowania środków transportu zbiorowego.

W momencie startu prac zamknięta zostanie ul. Ogrodowa i zajęty zostanie teren na południe od ulicy. Dojazd do Manufaktury z ul. Ogrodowej będzie zachowany od strony ul. Karskiego przez tymczasowy zjazd na parking. Tak samo prowadzone będą dostawy do centrum handlowego. Dla pieszych przygotowany będzie tymczasowy chodnik, który pozwoli na przejście ul. Ogrodową po północnej stronie drogi, oraz łącznik do ul. Mielczarskiego, który wykonany będzie przy zachodnim ogrodzeniu terenu budowy. Natomiast zmienioną trasą już do soboty 20 lutego pojadą autobusy linii 78 i 87.

Dodaj komentarz