Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Swarzewo i Mrzezino zyskają nowoczesne dworce kolejowe [ZDJĘCIA]

Są niewielkie, historyczne i położone w powiecie puckim. Pierwszy jest już w trakcie przebudowy, a na drugim prace ruszą lada dzień – dworce kolejowe Swarzewo i Mrzezino, bo o nich mowa, znów będą obsługiwać pasażerów.

Wizualizacja dworca kolejowego w Mrzezinie (fot. PKP S.A.)
Wizualizacja dworca kolejowego w Mrzezinie (fot. PKP S.A.)

Inwestycje są częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego w województwie pomorskim Polskie Koleje Państwowe S.A. przebudowały m.in. dworce Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz Tczew. – Podobna kompleksowa modernizacja, ale na mniejszą skalę, czeka dworce Swarzewo i Mrzezino, dzięki czemu staną się one komfortową, bezpieczną oraz dostępną przestrzenią obsługi pasażerów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.  Przyjrzymy się bliżej tym projektom.

Ceglane Swarzewo

Celem przebudowy dworca Swarzewo jest przywrócenie obsługi podróżnych, a także poprawa estetyki budynku. Z elewacji zostanie usunięty tynk, a obiekt odzyska swój pierwotny wygląd. Elewacja będzie wykończona cegłą, a dach dachówką karpiówką w kolorze ceglanym. W nową estetykę dworca wpisze się też odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa w kolorze brązowym. Na elewacji od strony torów pojawi się zegar. Zaprojektowano na niej również napis przestrzenny w kolorze czarnym z logotypem PKP S.A. i nazwą miejscowości. Podobny, z tym że z napisem dworzec kolejowy, pojawi się również na elewacji bocznej.

Fot. Franciszek Pawlak
Franciszek Pawlak

We wnętrzu podróżni znajdą niewielką poczekalnię oraz toalety. Zaprojektowano ją w odcieniach szarości. Na posadzce znajdą się duże szare płyty gresowe przypominające lastriko, natomiast na ścianach, do wysokości lamperii, wzór przypominający sztukaterię. Na suficie zostaną umieszczone oprawy liniowe. Poczekalnia będzie wyposażona w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz zegar. W jej pobliżu znajdzie się również niewielkie pomieszczenie na wynajem, np. na punkt sprzedaży biletów. W przestrzeni obsługi pasażerów wytyczono również miejsca na postawienie biletomatu oraz automatu z przekąskami.

Wraz z przebudową dworca zmieni się również jego otoczenie. Wykonawca ułoży m.in. nowe nawierzchnie chodników i drogi dojazdowej. W otoczeniu budynku znajdzie się także 12 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Na wiatę rowerową zostanie przebudowany, znajdujący się w pobliżu dworca budynek gospodarczy. W projekcie przewidziano też montaż elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze czy lampy, a także uporządkowanie terenów zielonych i wykonanie nowych nasadzeń.

Mrzezino w nowej odsłonie

Również dworzec w Mrzezinie czeka olbrzymia metamorfoza. Całkowicie nowy wygląd zyska jego elewacja. Zostanie ona wykończono szarymi, formowanym ręcznie płytkami ceglanymi, a także zyska olbrzymie przeszklenia, które będą doświetlać znajdującą się we wnętrzu poczekalnię. Budynek zostanie rozbudowany o nową wiatę opartą o stalowe kolumny, która będzie przedłużeniem dachu obiektu od strony południowej. Zaprojektowano pod nią poczekalnię letnią oraz stojaki rowerowe. Na elewacji budynku znajdzie się nowy zegar, a także napisy przestrzenne z logotypem PKP S.A. i nazwą miejscowości (od strony torów) oraz napisem „dworzec kolejowy” od strony wsi. Na dachu budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz