Tramwaje Wydarzenia

Toruń doczeka się karty miejskiej? Miasto ogłosiło przetarg

Toruń zdecydował się wdrożyć system karty miejskiej. Magistrat i Miejski Zakład Komunikacji 26 lutego ogłosili w tej sprawie przetarg. Na oferty czekają do 12 marca.

Miasto Toruń ogłosiło przetarg na system karty miejskiej (fot. torun.pl)
Miasto Toruń ogłosiło przetarg na system karty miejskiej (fot. torun.pl)

Pierwsze rozmowy o wdrożeniu w Toruniu systemu karty miejskiej prowadzone były w roku 2005. Przyszedł czas, kiedy radni zarezerwowali środki na projekt w miejskim budżecie. Kwota opiewa na 345 tys. zł.

Jak poinformował pod koniec 2023 r. Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarski Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, zakupiony zostanie zarówno system informatyczny, jak i e-magazyn. Miasto wyposaży w nowoczesne kasowniki łącznie 227 pojazdów. Uruchomiona zostanie także aplikacja mobilna, która będzie wsparciem dla podróżnych.

Przetarg na system karty miejskiej

– W założeniu ma to być jedna karta zarówno do płatności za przejazdy komunikacją miejską, jak i do możliwości uzyskania rabatów za korzystanie z innych usług miejskich, np. muzeów, basenów, oferty instytucji kultury i sportowych. Karta działałaby w aplikacji mobilnej, jako karta wirtualna, a także jako fizyczny, plastikowy nośnik – informuje toruński magistrat.

 

Planuje się, że karta miejska będzie systemem kontocentrycznym, co oznacza, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu (koncie) użytkownika w systemie centralnym.

Nośniki karty miejskiej (identyfikatory użytkownika):

  • e-karta (aplikacja mobilna);
  • fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE;
  • urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC (np. smartfon, zegarek);
  • karty płatnicze w standardzie EMV (Europay, MasterCard, Visa).

Wykonawcy linii tramwajowej w Toruniu dewastowali zieleń? Do Urzędu Miasta wpłynął Raport Fundacji “Zielone Kujawy”

Miasto i MZK Toruń nie wykluczają w przyszłości rozwinięcia systemu o kolejne możliwości.

– System karty miejskiej będzie systemem otwartym, umożliwiającym dalszą rozbudowę oraz integrację z systemami i aplikacjami innych dostawców – czytamy na oficjalnej stronie Torunia. – Będzie umożliwiał dodawanie nowych usług, ulg (cenników, taryf) oraz partnerów programu. Oznacza to, że posiadacze karty miejskiej w ramach jednego konta będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej (z uwzględnieniem parkingów P&R) oraz z oferty miejskich jednostek (np. basenów, kortów tenisowych, lodowiska, muzeów, wystaw, teatrów, występów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oferty Dworu Artusa czy Młyna Wiedzy). Ponadto planuje się udostępnienie systemu dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp.

Dodaj komentarz