Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Toruńskie tramwaje kursują od 132 lat

Tramwaje w Toruniu świętują 132 lata obecności na miejskich torowiskach. Pierwsze pojazdy – konne – pojawiły się dokładnie 16 maja 1891 r.

Zdjęcie archiwalne (fot. MZK Toruń)
Zdjęcie archiwalne (fot. MZK Toruń)

Na początku po Toruniu jeździło 13 tramwajów (6 zamkniętych i 7 otwartych) oraz 2 otwarte omnibusy. Pierwsza linia tramwajowa wiodła z Bydgoskiego Przedmieścia na Dworzec Toruń Miasto i przebiegała przez starówkę.

Zajezdnia tramwajowa wyposażona została w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Przedsiębiorstwo posiadało wówczas 27 koni. Personel zakładu komunikacji liczył 20 osób, wśród których był m.in. kowal, woźnice i stajenni.

Toruńskie tramwaje dziś

Dziś trasy tramwajowe liczą w sumie 22 km (po zakończeniu budowy linii na północ będzie to 28,3 km), a autobusowe 147 km. Flota MZK liczy 64 tramwaje, w tym 22 nowoczesne Pesy oraz 150 autobusów, w tym 10 elektrycznych (4 nowe właśnie do nas trafiły), a konie mamy wyłącznie mechaniczne. Obecnie zespół MZK to 530 pracowników.

Historia MZK w albumie

Podczas ostatniego Wieczoru w Zajezdni wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz danych zdjęć, dokumentujących początki i rozwój komunikacji miejskiej w Toruniu. Wszystkie publikowane są w wydanym przez MZK albumie „Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Portret 130-lecia”, w którym miłośnicy komunikacji znajdą również mnóstwo ciekawych informacji na temat naszej historii. Zainteresowanych zapraszamy do kasy MZK przy ul. Sienkiewicza, gdzie można nabyć album.

Tramwaj jak za danych lat

Do kształtu pierwszych toruńskich tramwajów nawiązuje zrekonstruowany na podwoziu z lat 60. tramwaj turystyczny, który można spotkać okazjonalnie od wiosny do jesieni na torach. Podczas Wieczoru w zajezdni kursy dla torunian z przewodnikiem cieszyły się wielką popularnością. Chętni do wycieczek tym niezwykle klimatycznym pojazdem mogą go wynająć. Może to być pomysł na spotkanie towarzyskie, zjazd rodzinny lub imprezę firmową.

Dodaj komentarz