Urząd Transportu Kolejowego organizuje XII uroczyste podpisanie Deklaracji ws. Rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich przedstawicieli branży i jej głównym założeniem jest zdefiniowanie kultury bezpieczeństwa, jako systemu obejmującego postawy określonej grupy wobec ryzyka, bezpieczeństwa i zagrożeń, wskazującego wartości, które w danym obszarze uznawane są za kluczowe.
Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje edukacyjne, dla których bezpieczeństwo stanowi wartość nadrzędną, mogą włączyć się w tworzenie bezpiecznego transportu kolejowego. Przynależność do grona Sygnatariuszy umożliwi udział w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu. Deklaracja Kultury Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany doświadczeń i przybliża wszystkim jej uczestnikom zagadnienia których głównym zadaniem jest podnoszenie świadomości w obszarze kultury bezpieczeństwa.
XII uroczyste podpisanie deklaracji odbędzie się 22 kwietnia br. o godz. 11:00. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną spotkanie zostanie zorganizowane w formie wideokonferencji za pośrednictwem aplikacji MS Teams.
Aby przystąpić do deklaracji należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie UTK. Informacje o dotychczasowych działaniach związanych z kulturą bezpieczeństwa oraz z Deklaracją można znaleźć w dziale Kultura bezpieczeństwa na stronie UTK. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej do 19 kwietnia br.
Projekt Deklaracji został ogłoszony 17 marca 2016 r., a jego głównym założeniem jest wdrożenie zasad kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz zachęcenie wszystkich przedsiębiorców działających w branży kolejowej do poprawy bezpieczeństwa polskiego transportu kolejowego jako wartości nadrzędnej oraz kluczowego warunku dla zrównoważonego rozwoju branży kolejowej. Deklaracja została dotychczas podpisana przez ponad 200 przedstawicieli rynku kolejowego, w tym między innymi: Ministra Infrastruktury, Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych, Komendanta Głównego Policji, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz zarządców infrastruktury kolejowej, przewoźników, użytkowników bocznic kolejowych, a także jednostki naukowe i badawcze, jednostki certyfikujące, stowarzyszenia i media.