Raport z Polski Wydarzenia

UTK informuje: ruszyły konsultacje rewizji TSI 2022

Agencja Kolejowa Unii Europejskiej opublikowała propozycje zmian w Technicznych Specyfikacjach Interoperacyjności (TSI). Uwagi można zgłaszać na stronie Agencji przez 3 miesiące.

Konsultacje są doskonałą okazją do zaprezentowania swoich uwag odnośnie projektowanych zmian TSI.
Konsultacje są doskonałą okazją do zaprezentowania swoich uwag odnośnie projektowanych zmian TSI.

Urząd Transportu Kolejowego informuje, że proces aktualizacji TSI wkracza w finalną fazę. Od 18 marca br. rozpoczęły się konsultacje nad proponowanymi zmianami w przepisach. Przez 3 miesiące zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi odnośnie sugerowanych zmian. Ostateczne zalecenia Agencja planuje przekazać Komisji Europejskiej do końca czerwca. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2023 r.

Cel aktualizacji TSI

Proces umożliwi dalsze ujednolicenie specyfikacji kolejowych, co pozytywnie wpłynie na elastyczność, wydajność, a także niezawodność kolei w Europie. Zmiany przepisów pomogą także w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, są więc kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej UE. Proponowane rozwiązania obejmują takie tematy jak rozwój transportu intermodalnego, wdrażanie systemu ERTMS czy też implementacja funkcji zapobiegania wykolejeniu.

Konsultacje są doskonałą okazją dla branży kolejowej do zaprezentowania swoich uwag odnośnie projektowanych zmian TSI.

UTK zaznacza, że aktywny udział w procesie konsultacji jest niezwykle istotny. Rewizja TSI będzie miała wpływ na branżę kolejową w całej Europie.

Konsultacje: https://www.era.europa.eu/library/consultations_en

Urząd Transportu Kolejowego zaprasza na spotkanie

28 kwietnia 2022 r. w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego, UTK zaprasza na spotkanie, podczas którego eksperci zaprezentują najważniejsze zmiany w TSI, a także zebrane zostaną stanowiska przedstawicieli producentów, przewoźników i zarządców infrastruktury. Celem jest dyskusja o nadchodzących zmianach i wymiana spostrzeżeń.

Dodaj komentarz