Pasażer Wydarzenia

W czerwcu ŁKA ruszy do Spały. Przewoźnik zaprezentował wakacyjne zmiany

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedstawiła zmiany, jakie wprowadziła w związku z korektą rozkładu jazdy pociągów. Wakacyjny rozkład obowiązywać będzie od 12 czerwca do 3 września. Czego możemy się spodziewać?

Stacja Pabianice (fot. PKP PLK)
Stacja Pabianice (fot. PKP PLK)

25 czerwca br. odbędzie się inauguracja połączeń ŁKA do Spały. Przejazd w tym dniu będzie nieodpłatny dla podróżujących w relacji do/ze Spały albo „tam i z powrotem”.

Od 2 lipca br. łódzka kolej zacznie regularne weekendowe kursy do Spały. Przewoźnik zrealizuje je dzięki zakupowi nowego taboru o napędzie elektryczno–spalinowym. Dwie pary pociągów wyjadą na trasę Łódź FabrycznaTomaszów Mazowiecki – Spała i kursować będą do grudnia br. włącznie.

Jakie zmiany wprowadzi ŁKA w związku z korektą rocznego rozkładu jazdy pociągów?

Stacja Łódź Kaliska i linie przyległe

Do odwołania, na stacji Łódź Kaliska dla przewoźników dostępne będą tylko 2 z 5 krawędzi peronowych. Wprowadzony zostanie także ruch jednotorowy z tej stacji do stacji Łódź Żabieniec. Spowoduje to skierowanie części pociągów z Sieradza, Kutna i Łowicza przez stacje Łódź Pabianicka i Łódź Retkinia, z pominięciem stacji Łódź Kaliska. Natomiast pociągi od Zgierza do Łodzi Widzewa kierowane będą – zamiast przez stację Łódź Kaliska – przez Łódź Marysin.

Linia RadomskoKoluszki

Kontynuowane będą prace remontowe na stacji Wolbórka. Na odcinku Rokiciny – Baby pociągi nadal będą kursować po jednym torze. Ze względu na jednoczesne prace na odcinku Gałkówek – Łódź Widzew, część pociągów pojedzie w skróconej relacji do i z Koluszek. Pociągi na stacji Koluszki zostaną skomunikowane z innymi pociągami do i ze stacji Łódź Fabryczna. Dzięki wzajemnemu honorowaniu biletów ŁKA w pociągach spółki PKP Intercity, podróż na odcinku Koluszki-Łódź FabrycznaKoluszki można będzie kontynuować pociągami PKP Intercity.

Linia sieradzka

Z powodu prac torowych na odcinku Zduńska WolaSieradz, w okresie od 30 lipca do 10 sierpnia br. ruch pociągów będzie odbywał się po jednym torze. Za 9 pociągów ŁKA, w tych dniach zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

W związku z trwającą przebudową stacji Łódź Kaliska, 13 z 36 pociągów kursujących do Pabianic i Sieradza pojedzie w całym okresie, tj. od 12 czerwca do 3 września, z pominięciem tej stacji.

Linia łowicka

Z powodu przebudowy mostu pomiędzy Strykowem a Łowiczem oraz budowy kładek nad torami na tych stacjach, w okresie od 11 lipca do 3 września br. za wszystkie pociągi na odcinku ZgierzŁowicz Główny pojadą autobusy. Przystanki przewoźnik umiejscowi w pobliżu stacji kolejowych.

Linia kutnowska

Kontynuacja przebudowy stacji Kutno spowoduje uruchomienie autobusów za 6 pociągów ŁKA  na odcinku Łęczyca – Kutno. Ze względu na niską prędkość handlową na tym odcinku autobusy pokonają trasę w czasie o kilka minut dłuższym niż pociągi.

Linia Łódź – Koluszki

Z powodu budowy nowego przejścia kolejowo–drogowego PLK ograniczy przepustowość na stacji Gałkówek, gdzie wyłączy z ruchu dwa tory. Od 11 lipca br.  dodatkowo wprowadzi ruch pociągów po jednym torze na odcinku Gałkówek – Łódź Widzew. Spowoduje to konieczność skrócenia trasy przejazdu części pociągów do i ze stacji Koluszki. 9 pociągów ma pojechać po linii 25 ze zmianą kierunku jazdy na stacji Łódź Olechów Wschód. Ze względu na niską prędkość handlową na tej linii oraz zmianę kierunku jazdy, czas przejazdu z Koluszek do Łodzi będzie dłuższy o około 20 minut i potrwa od 48 do 53 minut.

Linia  Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

Na tej linii zaplanowano cały szereg prac modernizacyjnych.

Dodaj komentarz