Warszawska Szybka Kolej Miejska w nadchodzącym 2021 roku rozpocznie pilotaż nowego, dynamicznego systemu wspierania eko jazdy. Jak będzie on wyglądał?
Pilotaż projektu zakłada wyposażenie tabletów należących do maszynistów w aplikację podpowiadającą, kiedy przyspieszyć pojazd i z jaką mocą, jak długo jechać z wykorzystaniem uzyskanej prędkości, kiedy rozpocząć hamowanie. Wymaga to m.in. uwzględniania profilowania tras i wytycznych związanych z rozkładem jazdy. Będzie to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem mechanizmów samouczącej się sztucznej inteligencji.
Eco driving w Szybkiej Kolei Miejskiej został wprowadzony pod koniec 2018 roku. Statyczny system obserwacji jazdy oparty o odczyty z liczników poboru energii zamontowanych w pojazdach wykazał już znaczne oszczędności. Co więcej, stosując eco driving podczas jazdy redukcji ulega nie tylko pobór energii elektrycznej, ale także poziom emisji CO2, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
– W ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy ponad 6 000 MWh energii. Przyjmując, że jedno gospodarstwo domowe zużywa rocznie 2MWh energii, takie oszczędności mogłyby posłużyć do zasilenia ponad 3 000 domostw. To się przekłada na konkretne korzyści finansowe. W 2020 roku dzięki eco drivingowi zaoszczędziliśmy około 1,8 miliona złotych. Nasze wyliczenia pokazują, że w kolejnym roku możemy osiągnąć poziom nawet 2 milionów złotych. – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. Dodatkowo, ograniczyliśmy emisję CO2 o blisko 5 000 ton, a taka redukcja jest możliwa dzięki zasadzeniu 200 ha lasu. – dodaje.
Sukces projektu zależy nie tylko od wdrożenia nowego narzędzia do wspierania eko jazdy, ale przede wszystkim od zaangażowania kluczowej grupy zawodowej, jaką są maszyniści. Udzielana przez nich informacja zwrotna na etapie pilotażu, pozwoli na doskonalenie przyjętych założeń. Każdy maszynista SKM, który jeździ zgodnie z zasadami eco drivingu, otrzymuje 10% kwoty, którą udało mu się zaoszczędzić dla spółki.
Wstępne analizy pokazują, że wprowadzenie dynamicznego systemu wspierania eko jazdy pozwoli osiągnąć poziom około 2 milionów złotych oszczędności w skali roku. W związku z tym zarząd SKM zdecydował o powołaniu funduszu proekologicznego, który będzie finansował kolejne działania na rzecz energooszczędności i ochrony środowiska.