Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Współpraca pozwoli odmienić dworzec w Dąbrowie Białostockiej

Na początku czerwca br. przedstawiciele spółki Polskie Koleje Państwowe oraz podlaskiego samorządu podpisali porozumienie dotyczące modernizacji dworca w Dąbrowie Białostockiej. Po przebudowie, która ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 r., gmina zobowiązała się do wynajęcia powierzchni użytkowych.

Dworzec w Dąbrowie Białostockiej zmieni swoje oblicze (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Dąbrowie Białostockiej zmieni swoje oblicze (fot. PKP S.A.)

Dworzec został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w ubiegłym roku. Prace sfinansują PKP S.A. ze środków własnych. Wykonawca zrealizuje zadanie w formule „Projektuj i buduj”.

Sformalizowana współpraca pozwoli na połączenie na dworcu funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców. Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni po jej zakończeniu. Wykonawca wykończy obiekt zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2024 roku.

Jak zmieni się dworzec?

W obecnym budynku, oprócz przestrzeni związanej z obsługą podróżnych (poczekalnia, toalety), gmina na wynajętej powierzchni planuje otwarcie punktu informacji i promocji regionu. Ponadto znajdą się tam również pomieszczenia związane z obsługa ruchu kolejowego.