Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Współpraca pozwoli odmienić dworzec w Dąbrowie Białostockiej

Na początku czerwca br. przedstawiciele spółki Polskie Koleje Państwowe oraz podlaskiego samorządu podpisali porozumienie dotyczące modernizacji dworca w Dąbrowie Białostockiej. Po przebudowie, która ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 r., gmina zobowiązała się do wynajęcia powierzchni użytkowych.

Dworzec w Dąbrowie Białostockiej zmieni swoje oblicze (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Dąbrowie Białostockiej zmieni swoje oblicze (fot. PKP S.A.)

Dworzec został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w ubiegłym roku. Prace sfinansują PKP S.A. ze środków własnych. Wykonawca zrealizuje zadanie w formule „Projektuj i buduj”.

Sformalizowana współpraca pozwoli na połączenie na dworcu funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców. Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni po jej zakończeniu. Wykonawca wykończy obiekt zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2024 roku.

Jak zmieni się dworzec?

W obecnym budynku, oprócz przestrzeni związanej z obsługą podróżnych (poczekalnia, toalety), gmina na wynajętej powierzchni planuje otwarcie punktu informacji i promocji regionu. Ponadto znajdą się tam również pomieszczenia związane z obsługa ruchu kolejowego.

Modernizacja dworca obejmie poprawę jego estetyki, funkcjonalności, a także umożliwi dostosowanie budynku do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Z kolei dzięki instalacji nowoczesnych systemów monitoringu i przeciwpożarowych nastąpi poprawa bezpieczeństwa na dworcu i w ich otoczeniu. Zmianie uleganie również teren sąsiadujący z dworcem, gdzie zaplanowano nowe miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów.

O dotychczasowej współpracy przy realizacji projektów z samorządami członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany powiedział:

PKP S.A. bardzo szeroko współpracują z samorządami w całej Polsce. Jednym z przejawów tych działań jest współdziałanie przy inwestycjach dworcowych. W wielu miejscach w kraju ten model już zadziałał. PKP zainwestowały w dworzec, a powierzchnie na nim wynajął samorząd. Na przykład na otwartych w tym tygodniu po przebudowie dworcu w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) działa świetlica wiejska, natomiast w Pobiedziskach za jakiś czas otwarta zostanie biblioteka. Podobny efekt chcemy uzyskać w Dąbrowie Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Na jakim etapie jest projekt?

Obecnie przebudowa dworca w Dąbrowie Białostockiej jest na etapie przygotowania. W najbliższym czasie PKP S.A. sporządzi program funkcjonalno-użytkowy, określający wstępny zakres inwestycji. Będzie on uszczegółowiony na etapie opracowania dokumentacji projektowej.

Dodaj komentarz