Raport z Polski

Wzmożone patrole i liczne kontrole – funkcjonariusze SOK wzięli udział w europejskiej akcji prewencyjnej

Fot. SOK

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wzięli udział w RAD – Rail Action Days – działaniach zwiększających poziom bezpieczeństwa podróżnych na dworcach kolejowych i w pobliżu infrastruktury torowej. Akcja pod kryptonimem „Aktywna Tarcza” odbyła się w dniach 21-22 stycznia w krajach członkowskich organizacji RAILPOL.

RAD to cykliczne, skoordynowane działania służb mundurowych odpowiedzialnych za nadzór nad bezpieczeństwem kolei w Europie. W ramach akcji SOK zwiększyła liczbę patroli na stacjach, przystankach i w pociągach. Funkcjonariusze przeprowadzili także wzmożone kontrole podróżnych pod kątem legalności ich pobytu, wykrywania najpowszechniejszych zjawisk kryminalnych w sektorze kolejowym oraz przestrzegania przepisów porządkowych.

W trakcie działań patrole skupiały się szczególnie na kontroli pociągów dalekobieżnych oraz przejazdów międzynarodowych.

W działaniach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej udział wzięło blisko 900 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, ponad 5 000 funkcjonariuszy Policji i ponad 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej. W ciągu 48-godzinnej akcji mundurowi objęli szczególnym nadzorem ponad 1 600 stacji i przystanków kolejowych oraz 600 pociągów pasażerskich.

W związku z akcją wylegitymowanych zostało ponad 2,4 tys. osób, zatrzymano 41 sprawców czynów zabronionych oraz nałożono 129 mandatów karnych w związku z popełnieniem wykroczeń na obszarze kolejowym oraz przeprowadzono ponad 90 kontroli automatycznych skrzynek na bagaże.

Źródło: SOK

Dodaj komentarz