Raport z Polski Wydarzenia

Zbliża się III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei

Wielkimi krokami zbliża się III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Trzydniowe święto aktywistów i hobbystów kolejowych odbędzie się w dniach 20 – 22 października w Starachowicach, w województwie świętokrzyskim.

W Starachowicach spotkają się miłośnicy i entuzjaści kolei (fot. Fundacja ProKolej)
W Starachowicach spotkają się entuzjaści i przyjaciele kolei (fot. Fundacja ProKolej)

To już trzecie spotkanie entuzjastów i przyjaciół kolei. Dlaczego warto się na nie wybrać? Bo przez trzy dni wszechobecna będzie nie tylko kolej ale również kwestie związane z transportem zbiorowym, historią, techniką, regionem czy aktywnością społeczną. Zarówno na panelach dyskusyjnych jak i w praktyce. Wydarzenie, którego pierwszy dzień zaplanowano w Urzędzie Miasta otworzy Prezydent Starachowic.

– Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników kolei do Starachowic. Przed nami trzy dni emocji i spotkań z niezwykłą historią Starachowic w tle. Starachowicka ścieżka legendarnej ciężarówki marki STAR, historia przemysłu w Muzeum Przyrody i Techniki a także 400-letnia historia Starachowic i Wierzbnika zachęcają do odwiedzenia naszego miasta. Jestem przekonany, że dobrze spędzą Państwo ten czas aktywnie wypoczywając w naszej przestrzeni miejskiej – mówi, zachęcając do przyjazdu Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice.

 

Przez kolejne dni na uczestników kongresu czeka mnóstwo atrakcji. W sobotę główna część obrad oraz dyskusji odbędzie się w Muzeum Przyrody I Techniki, którego zwiedzenie również zaplanowano jako integralny punkt programu.

Pociągi i autobusy – wrogowie czy sojusznicy?”, „Pisać czy nie pisać – skargi podróżnych w praktyce”, „Zakaz fotografowania kolei – fakty i mity”, „Nowe pokolenie na kolejach zabytkowych Wielkiej Brytanii” – to tylko niektóre tytuły prezentacji zaplanowanych na ten dzień. A po południu gości czeka jeszcze zwiedzenie szlaku zabytków techniki, spacer śladami kolei przemysłowych i wspólna kolacja.

Niedziela to również dzień warsztatowy i plenerowy. Po przedpołudniu zaplanowanym w sali Starostwa Powiatowego odbędzie się zwiedzanie zaplecza Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, a także drużynowe zawody drezyn ręcznych. Całość zamknie wspólna biesiada w Puszczy Iłżeckiej na którą uczestnicy dotrą pociągiem specjalnym.

Tegoroczne spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym ponad 80 potwierdzonych rezerwacji i pytania od kolejnych zainteresowanych uczestników z całego kraju.

Szczegółowy program kongresu i rejestracja jest dostępna na stronie: https://kolej365.pl/iii-kongres-entuzjastow/

Dodaj komentarz