Raport z Polski Wydarzenia

Żołnierz Wyklęty patronem dworca w Ciechanowie

– Jako dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z dumą i wielką satysfakcją przyjmuję uwieńczenie kolejnej inicjatywy realizowanej we współpracy z Zarządem PKP S.A. Podobnie jak poprzednie służyć będzie ona popularyzacji wiedzy o prawdziwych bohaterach naszej historii, o wybitnych Polakach, często niedocenionych, zapomnianych, a czasami, tak jak patron tego dworca, wręcz „wyklętych” – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

– My, rodzina Dziemieszkiewiczów, rodzina Żołnierzy Wyklętych, cieszymy się i jesteśmy dumni, że tak ważna instytucja jak Polskie Koleje Państwowe S.A. w tak godny sposób upamiętniła śp. por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda”, „Adam”, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, komendanta Powiatu Ciechanów NSZ poprzez nadanie imienia dworcowi kolejowemu w Ciechanowie i ufundowanie tablicy pamiątkowej. 76 lat temu, 30 października 1945 r. por. Roman Dziemieszkiewicz, został zabity na dworcu kolejowym w Ciechanowie przez żołnierzy sowieckich. Porucznik Roman Dziemieszkiewicz, niezłomny żołnierz, który oddał swoje młode życie w walce o suwerenną i wolną Polskę, jako charyzmatyczny i nieustraszony dowódca, od dziś jest patronem tego dworca. W Ciechanowie znajduje się Jego grób. Roman Dziemieszkiewicz w czasie II wojny światowej walczył z Niemcami i Sowietami. Był wówczas komendantem Powiatu Ostrołęka NSZ. Wsławił się między innymi jedną z najsłynniejszych akcji żołnierzy NSZ Jego oddziału, tj. rozbiciem aresztu PUBP w Makowie Mazowieckim z siedzibą w Krasnosielcu i uwolnieniem 42 żołnierzy NSZ i AK. Uważamy, że poprzez takie inicjatywy upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego powstania niepodległościowego przybliżacie Państwo całemu społeczeństwu, a przede wszystkim młodzieży, historię naszych zapomnianych Bohaterów. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że w Ciechanowie Ministerstwo Obrony Narodowej upamiętniło brata por. „Pogody” ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, komendanta Powiatu Ciechanów „Ciężki”-„Wisła’” „XVI” – Warszawskiego Okręgu NZW, który jest Patronem 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rodzina Dziemieszkiewiczów dziękuje bardzo całemu Zarządowi PKP S.A. za upamiętnienie „Pogody” w taki piękny sposób! – powiedział Marek Dziemieszkiewicz, syn Jerzego Dziemieszkiewicza „Żbika”, najmłodszego brata „Pogody”.

 

W wydarzeniu nadania imienia dworcowi w Ciechanowie wzięli udział m.in.: Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Rafał Zgorzelski – członek zarządu PKP S.A., prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, płk. Mieczysław Gurgielewicz – dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” oraz przedstawiciele bliskiej rodziny Patrona – bratanek i siostrzenica „Pogody” oraz ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, Marek Dziemieszkiewicz i Barbara Kownacka-Płauszewska, a także kombatanci oraz reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych, naukowych, wojskowych i politycznych. Podczas wydarzenia odczytano również listy skierowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Wojewodę Mazowieckiego. W trakcie uroczystości dystrybuowano specjalne wydaną przez Pocztę Polską S.A., przy współpracy z Fundacją Grupy PKP, okolicznościową kartę pocztową wraz ze znaczkiem i odciskiem datownika oraz wydany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy numer okazyjny „Polski Zbrojnej” poświęconej braciom Dziemieszkiewiczom i konspiracji niepodległościowej na Mazowszu Północnym.

Dodaj komentarz