Raport z Polski Wydarzenia

Żółta naklejka ma już 4 lata!

Żółta naklejka na przejazdach kolejowych w Polsce funkcjonuje już od 4 lat. Dokładnie w czerwcu 2018 r. kilkanaście tysięcy skrzyżowań dróg z torami otrzymało indywidualny numer, a także telefon alarmowy. Jest on zapisany na żółtej nalepce na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja.

Żółta naklejka na przejeździe kolejowym (fot. PKP PLK)
Żółta naklejka na przejeździe kolejowym (fot. PKP PLK)

Żółte Naklejki PLK ponad 600 razy uchroniły od tragedii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd” na bieżąco informują o dodatkowych znakowaniach.

Na każdym przejeździe kolejowym są dwie żółte naklejki zarówno z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu, jak i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewnia szybkie reakcje na zagrożenia, m.in. wstrzymanie ruchu pociągów.

Informacje na żółtych naklejkach umieszczone przez PLK na przejazdach kolejowo-drogowych ułatwiają, a także przyśpieszają działania dla bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Wprowadzone rozwiązanie realnie ogranicza zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych. Dzięki informacjom na naklejkach, od 2018 r. wstrzymano ruch na przejazdach i ograniczono możliwość tragedii ponad 600 razy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.