„Czynnik ludzki w IV pakiecie kolejowym i jego rola w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa” – temu tematowi będzie poświęcone II Forum Kultury Bezpieczeństwa organizowane przez Urząd Transportu Kolejowego. Forum dla sygnatariuszy Deklaracji Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym odbędzie się 23 września w formie zdalnej. Temat związany jest z wchodzącym w życie IV pakietem kolejowym, który wprowadza nowe kryteria dla Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem.
W trakcie spotkania zwrócimy szczególną uwagę na czynnik ludzki i jego wpływ na rozwój kultury bezpieczeństwa. 31 października, w momencie rozpoczęcia obowiązywania w Polsce IV pakietu kolejowego, kultura bezpieczeństwa nabierze innego charakteru i jej wprowadzenie będzie podlegać weryfikacji w trakcie kontroli Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem.
W trakcie Forum dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przeanalizuje wpływ czynnika ludzkiego na rozwój kultury bezpieczeństwa w odniesieniu do IV pakietu kolejowego. O kulturze bezpieczeństwa w ujęciu naukowym opowie przedstawiciel Wojskowej Akademii Technicznej, prof. dr hab. Marian Cieślarczyk. W dalszej części spotkania omówiona zostanie tematyka zmian IV pakietu kolejowego z perspektywy przedstawiciela Agencji Kolejowej Unii Europejskiej – Krzysztofa Zubilewicza.
Istotnym punktem programu II Forum Kultury Bezpieczeństwa będzie debata, podczas której uczestnicy będą dyskutować na temat czynnika ludzkiego i korzyści wynikających z pracy nad poprawą tego elementu w procesie kształtowania kultury bezpieczeństwa. Kultura bezpieczeństwa to nic innego jak człowiek i jego mechanizmy działania.
W debacie udział wezmą:
- Krzysztof Zubilewicz – Przedstawiciel Agencji Kolejowej Unii Europejskiej;
- prof. dr hab. Marian Cieślarczyk- Wojskowa Akademia Techniczna;
- Michał Witkowski- Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
- Łukasz Skorupa – Prezes Przedsiębiorstwa Usług Kolejowych KOLPREM sp. z o.o.;
- dr inż. Ignacy Góra – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko uczestnika, reprezentowany podmiot oraz adres poczty elektronicznej prosimy przesyłać na adres: kultura@utk.gov.pl. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link umożliwiający udział w wideokonferencji.
Uczestnictwo w II Forum Kultury Bezpieczeństwa jest bezpłatne i wymaga jedynie rejestracji. Spotkanie odbędzie się przy wykorzystaniu platformy MS Teams.
Serdecznie zapraszamy wszystkich sygnatariuszy do wzięcia udziału w wydarzeniu.