Fundacja Grupy PKP przekazała darowiznę na rzecz Szpitala Powiatowego w Rykach zakup sprzętu medycznego. Środki przekazano w ramach walki ze skutkami koronawirusa, w celu zakupu pompy infuzyjnej.
W związku z obecną sytuacją szpital w Rykach przejął pacjentów z innych placówek. Dlatego Fundacja Grupy PKP zdecydowała się udzielić wsparcia przy zakupie niezbędnego sprzętu.
– Obecnie, tak jak w przypadku innych podobnych instytucji, nasze działania w ogromnym stopniu ukierunkowane są na walkę ze skutkami pandemii. Staramy się udzielać pomocy wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Pomagamy zarówno placówkom medycznym, jak i pojedynczym osobom czy rodzinom – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Pomoc szpitalowi w Rykach to jedno z wielu działań Fundacji Grupy PKP związanych z walką ze skutkami COVID. Ponad 5 mln złotych trafiło do placówek medycznych, m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu i odczynników potrzebnych do diagnostyki. Były to środki pozyskane dzięki darowiźnie spółek Grupy PKP. Ponad 800 tys. zł. zostało natomiast przekazane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie. Aparatura umożliwiła wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym. 1,5 mln złotych trafiło z kolei do Narodowego Instytutu Leków i umożliwiło Instytutowi rozpoczęcie testów na obecność koronawirusa.
Wraz z PKP Linią Hutniczą Szerokotorową w Zamościu Fundacja przekazała środki finansowe na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej ,m.in. do czterech szpitali. Łączna wartość tej darowizny wyniosła milion złotych. Pieniądze trafiły do następujących placówek:
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim
- Fundacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Ponadto, dzięki spółkom Grupy PKP, innym firmom kolejowym, a także podmiotom spoza tej branży, Fundacja Grupy PKP ufundowała sprzęt komputerowy do nauki on-line dla dzieci z najuboższych rodzin kolejarskich. Wolontariusze Fundacji pomagali także obecnym i emerytowanym pracownikom kolei, którzy zostali objęci domową kwarantanną. Dostarczano im między innymi niezbędne zakupy. Ponadto Fundacja zapewniała środki ochrony dla pracowników Grupy PKP oraz firm budowalnych pracujących przy modernizacji infrastruktury kolejowej.