PKP S.A. zakończyły modernizację kolejnego zabytkowego dworca na Dolnym Śląsku. Mieszkańcom miasta i pasażerom od poniedziałku służy estetyczna i wygodna stacja Boguszów-Gorce Zachód
Pochodzący z XIX wieku budynek dworcowy zyskał nowe oblicze. Renowacji została poddana ceglana, wzbogacona o płaszczyzny tynkowane elewacja dworca, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona została na nową, wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się ustalić i odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu. Końcowym efektem jest ciekawe połączenie czerwonej ceramiki zieloną stolarką, kremowymi tynkami oraz jasną, piaskową spoiną.
– Zmodernizowany dworzec kolejowy Boguszów-Gorce Zachód to kolejna inwestycja PKP SA na Dolnym Śląsku. Wierzę, że przebudowany, komfortowy i proekologiczny budynek stanie ważnym punktem na mapie miasta i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
– Zakończona modernizacja dworca w Boguszowie-Gorcach to kolejny, dobry przykład, że spółki Skarbu Państwa działają na rzecz poprawy jakości życia wszystkich Polaków – niezależnie od tego, czy mieszkają w największych aglomeracjach, czy w mniejszych miejscowościach. Program Inwestycji Dworcowych to jedna licznych inicjatyw rządu realizowanych dla obywateli i blisko obywateli – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Dużą metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu. Do dyspozycji pasażerów są: hol dworca pełniący funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni, ogólnodostępne toalety (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) oraz pomieszczenie dla podróżujących z małymi dziećmi, wyposażone m.in. w przewijak. W budynku dworca znalazły się także pomieszczenia techniczne, przeznaczone m.in. na potrzeby sterowania ruchem pociągów wraz z nastawnią oraz lokale na wynajem, w których może być prowadzona działalność handlowo-usługowa.
Podobnie jak w przypadku modernizacji innych zabytkowych dworców dbałość o historyczne piękno udało się połączyć z nowoczesnością, dzięki czemu w budynku zapewniona jest wysoka jakość obsługi wszystkich pasażerów, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej itp. Dzięki eliminacji barier architektonicznych, takich jak progi i zbyt wąskie przejścia oraz wykonaniu ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablic multisensorycznych z planem dworca i odpowiedniego oznakowania budynek jest w pełni dostępny także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, wśród których są podróżni o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, osoby starsze, pasażerowie z dziećmi czy z dużymi bagażami. Na dworcu znalazły się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przebudowany dworzec został wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli dostępu, włamania i napadu, telewizję przemysłową oraz sterowania pracą różnego rodzaju instalacji (BMS). Dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej przenikalności ciepła oraz budowie kotłowni gazowej zmodernizowany dworzec jest także bardziej ekologiczny.