Spółka PKP ogłosiła przetarg na modernizację budynków i otoczenia dworców Toruń Wschodni oraz Toruń Miasto. Inwestycja realizowana będzie pod nadzorem konserwatora zabytków.
Toruńskie dworce od lat nie przechodziły modernizacji. Dzięki zaplanowanym pracom zmienić się ma przede wszystkim dostępność obiektów dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym dla podróżnych z niepełnosprawnościami. W budynkach zainstalowany zostanie również system informacji pasażerskiej – głosowy oraz wizualny.
W ramach prac na dworcu Toruń Wschodni zmieni się przede wszystkim hol główny – powstanie poczekalnia, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe. Wykorzystana zostanie także przestrzeń na piętrze – powstanie tam hostel. Betonowe otoczenie zmieni się zaś w teren zielony, przyjazny pasażerom. Znacznym ułatwieniem dla podróżnych będą także nowe miejsca postojowe.
Zmieni się również stacja Toruń Miasto. Obiekt zlokalizowany nieopodal Starego Miasta zyska letnią poczekalnię.
Na parterze budynku głównego umiejscowione będą kasy, poczekalnia, toalety i przestrzeń dla najemców komercyjnych, na pierwszym piętrze zaś planowane jest urządzenie hostelu. Założono także rozbiórkę i odtworzenie istniejącego dachu, a także wymianę stolarki z odwzorowaniem historycznego charakteru. W wysokiej sali ma zostać zachowana zabytkowa boazeria. Wykonane zostaną schody na projektowany peron boczny oraz nowe zejście do przebudowanego tunelu pod torami.
Zgłoszenia do przetargu składać można do 25 sierpnia br. Jedynym kryterium wyboru oferty jest cena.
Szacowany koszt inwestycji to 26,5 mln zł.
Zamawiający będzie ubiegał się o dofinansowanie ze środków unijnych dla dworca Toruń Miasto i zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania w przypadku nieprzyznania mu środków.
Na realizację prac przeznaczono 595 dni. W czasie robót podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego. Projekt przygotowała pracownia Rysy Achitekci z Transprojektem.