Analizy Pasażer Raport z Polski

Rekordowy maj w pociągach PKP Intercity

Rekordowa frekwencja w pociągach PKP Intercity. W maju na pokład składów przewoźnika wsiadło 5,26 mln osób. To o 28 proc. więcej, niż w maju 2019 r. – Takiej liczby pasażerów nie odnotowaliśmy w całej 20-letniej historii PKP Intercity – mówią przedstawiciele przewoźnika.

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku z usług PKP Intercity skorzystało już ponad 20 mln pasażerów. A liczba ta jeszcze wzrośnie, bowiem prawie 75 proc. Polaków ma zaplanowany wakacyjny wyjazd. Część z nich z pewnością wsiądzie na pokład pociągów przewoźnika.

W maju br. pociągami PKP Intercity podróżowało 5,26 mln osób. To 28% więcej niż w maju 2019 – rekordowym do tej pory roku w historii przewoźnika. Wynik z 2019 r. został także poprawiony, gdy spojrzymy na okres styczeń – maj. Od początku br. z usług PKP Intercity skorzystało już ponad 20,1 mln pasażerów. To o 8% lepszy wynik niż w analogicznym okresie ostatniego roku przed pandemią. To także ponad dwa razy więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku (9,25 mln pasażerów).

Na rekordowy wynik w maju duży wpływ miało wprowadzenie m.in. oferty Promo do pociągów kategorii ekonomicznych. Od tego momentu w każdym tygodniu pociągami PKP Intercity podróżuje ponad milion osób. To około 40-45% więcej niż w analogicznych okresach 2019 r.

– Pierwsze tygodnie funkcjonowania oferty Promo w pociągach IC i TLK pokazują, że kolej przyciąga coraz więcej podróżnych. Intensywnie przygotowujemy się do sezonu wakacyjnego, podczas którego spodziewamy się, że wiele osób będzie rozważać pociąg jako atrakcyjną alternatywę dla podróży samochodem – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Nowoczesna flota pociągów i rozwój oferty przyciągają podróżnych

Stale rosnąca liczba pasażerów to także wynik działań podejmowanych przez PKP Intercity od kilku lat. Coraz nowocześniejsza flota pociągów, z której korzystają podróżni to efekt konsekwentnie realizowanego programu inwestycyjnego z perspektywą do 2030 roku. W jego ramach park taborowy PKP Intercity wzmocniło już m.in. ponad 700 zmodernizowanych wagonów i 30 nowych lokomotyw elektrycznych. Spółka ma zakontraktowane inwestycje taborowe na ponad 6,1 mld zł, a wartość całego programu wynosi 27 mld zł.

Nowoczesne pojazdy zapewniają rosnący komfort podróżowania. Wśród połączeń ekonomicznych sukcesywnie zwiększa się udział kategorii IC w stosunku do TLK – w obecnie obowiązującym rocznym rozkładzie jazdy pociągów kategorii IC jest 313, podczas gdy w poprzednim było ich 228, w sezonie 2019/20 – 203. Przez ostatnie dwa lata liczba komfortowych pociągów IC wzrosła więc o 54%, a liczba składów kategorii TLK spadła o 32%.

PKP Intercity systematycznie rozwija siatkę połączeń, włączając do niej nowe miejscowości i otwierając nowe kierunki podróży. Tego lata pociągi PKP Intercity będą zatrzymywać się w 414 miastach i miejscowościach, a dla porównania w 2015 dostęp do usług przewoźnika mieli mieszkańcy 330 ośrodków.

Wakacje z PKP Intercity

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity, 37% Polaków ma już zaplanowany urlop i letni wyjazd. Niemal tyle samo (36,5%) nie ma jeszcze konkretnych planów, ale chce gdzieś pojechać. 8,5% respondentów planuje urlopowy wyjazd, lecz dopiero jesienią. Brak planów wyjazdowych deklaruje mniej niż co piąty badany.

Dodaj komentarz