Pasażer Raport z Polski

Od niedzieli inaczej pojadą pociagi

Od niedzieli, 4 września zmieni się rozkład jazdy na kolei. W woj. śląskim po latach wrócą pociągi pasażerskie na trasę Goleszów – Cieszyn. Pociągi znów pojadą także zrewitalizowaną linią Toruń Wschodni – Chełmża w woj. kujawsko-pomorskim. Po wakacyjnych wyjazdach w Tatry, rozpoczyna się kolejny etap modernizacji trasy do Zakopanego. Zapewnione są warunki do kontynuowania inwestycji zwiększających dostęp do kolei i komfort podróżowania.

Peron w Skarżysku-Kamiennej (fot. Iza Miernikiewicz / PKP PLK)
Peron w Skarżysku-Kamiennej (fot. Iza Miernikiewicz / PKP PLK)

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od najbliższej niedzieli 4 września do 5 listopada. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych dla atrakcyjnych podróży, a wykonawcom zapewnić kontynuację prac. Rozkład jazdy uwzględnia modernizacje linii, stacji i przystanków w całym kraju.

W woj. śląskim dzięki inwestycji PLK, po 9 latach znów możliwe będzie podróżowanie pociągiem z Goleszowa do Cieszyna. Ten odcinek składy pokonają w 11-12 min. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów, a także Goleszów zajmie ok. 90 min., co będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów i turystów. Dla komfortu podróżnych inwestor przebudował stacje: Cieszyn, Goleszów oraz przystanki: Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet.

Na Dolnym Śląsku pasażerowie skorzystają z większej liczby połączeń na zmodernizowanych trasach. Na otwartej w czerwcu linii z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy w dni robocze komunikację ułatwi 11 par pociągów. Dotychczas kursowało ich 8. Od 1 października będą większe możliwości podróży w relacji WrocławJelcz-Laskowice, gdzie zwiększy się liczba par pociągów z 10 do 15 (w dni robocze).

W woj. mazowieckim dzięki postępowi prac modernizacyjnych na linii Rail Baltica WarszawaBiałystok od 19 września zaplanowano uruchomienie połączeń regionalnych w nowej relacji Warszawa Wileńska – Czyżew.

W woj. kujawsko-pomorskim w niedzielę wrócą pociągi na zrewitalizowaną linię Toruń Wschodni – Chełmża. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, przebudowanych przystanków.

Na Podhalu, po wakacyjnej przerwie, rozpoczyna się kolejny etap prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem. Od 1 września na odcinku KrakówZakopane jest zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi dalekobieżne. Za składy regionalne autobusy kursują na odcinku Sucha BeskidzkaZakopane. Celem inwestycji na trasie KrakówZakopane jest skrócenie czasu podróży pociągiem do stolicy Tatr. Ponadto – zwiększenie dostępności do kolei i komfortu pasażerów.

Inwestycja w kolej z myślą o pasażerach

Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają atrakcyjność, dostępność i konkurencyjność kolei dla pasażera w podróżach dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych. Na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres robót, przewoźnicy wprowadzą zastępczą komunikację autobusową.

Dla poprawy komfortu podróżowania koleją, realizowane są prace m.in. na liniach: PoznańSzczecin, WarszawaBiałystok czy stacjach: Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny, a także Łódź Kaliska.

Dodaj komentarz