Tramwaje

Wagon historyczny N wyjechał na Krakowską Linię Muzealną

MPK Kraków zaprezentowało wyjątkowy wagon historyczny – jedyny taki model tramwaju N, eksploatowany w latach 60. I 70. XX wieku w mieście. Jego prezentacja odbyła się na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.

Krakowski wagon N został przebudowany w 1962 roku, ale dopiero z początkiem 1963 roku rozpoczęto jego próby na ulicach (fot. MPK Kraków)
Krakowski wagon N został przebudowany w 1962 roku, ale dopiero z początkiem 1963 roku rozpoczęto jego próby na ulicach (fot. MPK Kraków)

Projekt przebudowy tego wagonu został opracowany przez Instytut Gospodarki Komunalnej w Warszawie na początku lat 60. Był to pewnego rodzaju eksperyment – do przebudowy popularnego modelu N zostały wykorzystane elementy produkowanego wówczas wagonu 13N. To miało być remedium na posiadany przez polskie miasta, w tym Kraków, przestarzały tabor.

Co się zmieniło? Po pierwsze zaplanowano zmiany w wykończeniu tramwaju z myślą o komforcie pasażerów. Podłoga została pokryta gumą na jednym poziomie. Pojawiły się miękkie wyściełane dermą siedzenia. Z kolei dzięki zamykanym elektrycznie drzwiom w tym tramwaju zwiększono również bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. Pomyślano także o komforcie pracy motorniczego i konduktora – każdy z nich zyskał fotel i możliwość wykonywania pracy na siedząco, co wcześniej nie było możliwe.

– Krakowski wagon N został przebudowany w 1962 roku, ale dopiero z początkiem 1963 roku rozpoczęto jego próby na ulicach i po licznych zmianach rozpoczęto jazdę z pasażerami. Wagon nr 9 był jedynym tego typu pojazdem w Krakowie, ale na jego podstawie powstało wiele podobnych rozwiązań w Polsce. W 1972 roku tramwaj został wycofany z ruchu i poddany kolejnej przebudowie. Do 2023 roku pełnił funkcję pługu do odśnieżania w zajezdni tramwajowej w Podgórzu – przypomniał podczas prezentacji wagonu Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

 

Co ciekawe w prezentacji wagonu wziął udział przedstawiciel poznańskiego przewoźnika – Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK w Poznaniu sp. z o.o. Nie jest to przypadek. To właśnie w Poznaniu przebudowo sporą liczbę tramwajów według tego wzorca, nie tylko silnikowych, ale także doczepnych.

Dodaj komentarz