W lipcu UTK pierwszy raz zorganizowało Forum Kultury Bezpieczeństwa, czyli spotkanie przeznaczone dla 200 sygnatariuszy „Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Głównym tematem Forum był wpływ czynnika ludzkiego na bezpieczeństwo. Jednym z efektów Forum było stworzenie filmu edukacyjnego dla maszynistów, którego premiera odbyła się w grudniu podczas Gali IV Konkursu Kultury Bezpieczeństwa. Natomiast bezpieczeństwo w trakcie modernizacji i robót torowych było tematem szkolenia dla wykonawców inwestycji. Przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz PKP Polskich Linii Kolejowych omówili zagadnienia dotyczące procesu organizacji, planowania i wykonania robót torowych, wymogów prawa budowlanego kładąc szczególny nacisk na zasady bezpieczeństwa.
Rok 2019 był przełomowy dla Akademii UTK bowiem od października ubiegłego roku formuła szkoleń została rozszerzona. W rezultacie otrzymania unijnego dofinansowania ruszył nowy projekt Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. W ciągu najbliższych 3 lat planowane jest przeszkolenie 7 tys. osób z przedsiębiorstw kolejowych. Zajęcia będą odbywały się w Centrali Urzędu oraz w miastach, w których mają siedziby oddziały terenowe UTK.
Reagując na potrzeby branzy i rynku UTK przygotowuje się do wejścia w przepisów IV Pakietu Kolejowego. Jedną z ważnych zmian jest współpraca z Agencją Kolejową Unii Europejskiej przy wydawaniu jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa i zezwoleń na wprowadzenie pojazdów do obrotu. Umowa dotycząca przedmiotu i zakresu współpracy została podpisana przez dr. inż. Ignacego Górę, Prezesa UTK i Josefa Doppelbauera, Dyrektora Wykonawczego Agencji Kolejowej.
Oprócz tego Prezes UTK wydał w 2019 r. decyzje przyznające otwarty dostęp dla Przewozów Regionalnych i Leo Express. Dają one możliwość uruchomienia połączeń komercyjnych na wybranych trasach.
Dla przedstawicieli branży w lutym został zorganizowany Dzień Otwarty w UTK, w trakcie którego goście mogli spotkać się zarówno z kierownictwem urzędu, jak i z dyrektorami wszystkich komórek organizacyjnych. Eksperci UTK są również dostępni dla przedsiębiorców w trakcie „Piątków z UTK” organizowanych cyklicznie: dwa razy w miesiącu. W czasie Dnia Otwartego z możliwości spotkań skorzystało ponad 80 osób a w ramach „Piątków z UTK” od marca do grudnia blisko 40 osób.
Jedynym z priorytetów Urzędu jest dbanie o poprawę dostępności kolei dla wszystkich podróżnych. UTK powołał forum, które działa na dostępnej kolei i w którym osoby i instytucje pracującą na rzecz osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się. Przedstawiciele organizacji pomagają identyfikować bariery, które ograniczają lub uniemożliwiają rozwój dostępności transportu kolejowego.
Urząd Transportu Kolejowego był jednym z pierwszych urzędów centralnych, który dołączył do grona sygnatariuszy „Partnerstwa na rzecz dostępności”, a Prezes UTK uczestniczył w pracach Rady Dostępności w ramach rządowego programu „Dostępność Plus”.
Eksperci UTK zaangażowani są również w program szkoleniowy dla pracowników transportu zbiorowego organizowany przez PFRON. W ramach Festiwalu Kultury bez Barier w UTK odbyły się zajęcia Kampanii Kolejowe ABC dostępne dla uczniów głuchych i niedosłyszących. W lekcji uczestniczyły dzieci z Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie.