Alstom, globalny lider w dziedzinie zrównoważonej mobilności i jedyny dostawca rozwiązań cyfrowych przeznaczonych dla branży kolejowej, oraz Airbus Protect, podmiot zależny Airbusa oferujący specjalistyczne usługi w zakresie bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, z dumą ogłaszają znaczący postęp w obszarze cyberbezpieczeństwa transportu kolejowego.
Zgodnie z umową o globalnej współpracy, podpisaną we wrześniu 2021 roku, Alstom i Airbus z sukcesem opracowali i przetestowali kompleksową Metodologię Oceny Ryzyka Bezpieczeństwa Przemysłowego w sektorze kolejowym.
– W kontekście rosnących we wszystkich sektorach zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, w Alstom jesteśmy zdeterminowani, by chronić aktywa kolejowe naszych klientów. Współpraca z Airbus Protect pozwoli nam zapewnić trwały sukces zielonej mobilności na całym świecie – podkreśla Eddy Thesee, Wiceprezes Alstom ds. Cyfrowych i Cyberbezpieczeństwa.
– Innowacje i współpraca międzysektorowa są częścią DNA Airbus Protect. Jako eksperci ds. cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych i rozwiązań mobilnych, jesteśmy dumni ze ścisłej współpracy z Alstom, dzięki której nasze doświadczenie w sektorze lotniczym pomaga wzmocnić bezpieczeństwo systemów informatycznych w sektorze kolejowym – dodaje Julien Touzeau, Dyrektor ds. Doradztwa Cyfrowego w Airbus Protect.
Po pomyślnej fazie pilotażowej nowa Metodologia Oceny Ryzyka zostanie wdrożona w realizowanych przez Alstom projektach, zintegrowanych z Fence – przygotowanym przez Airbus Protect narzędziem do oceny ryzyka. Fence zapewnia Alstom dostęp do scentralizowanej bazy danych ryzyka, umożliwiającej ponowne wykorzystywanie ocen z różnych projektów oraz zarządzanie bazami wiedzy i uprawnieniami.
Dzięki ujednoliconej metodologii Alstom może skutecznie odpowiadać na oczekiwania klientów dotyczące ram zarządzania ryzykiem EBIOS RM, międzynarodowych norm IEC 62443 oraz specyfikacji technicznej CLC/TS 50701, usprawniając tym samym ocenę ryzyka w całej organizacji.
Alstom aktywnie wdraża narzędzia cyberbezpieczeństwa w realizowanych na całym świecie projektach kolejowych obejmujących wszystkie segmenty rynku. Kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa zapewnia ochronę systemów nie tylko w przypadku nowych projektów, ale też szerokiej bazy już wdrożonych rozwiązań.
Dzięki cyfryzacji Alstom opracowuje zrównoważone oraz efektywne energetycznie i kosztowo rozwiązania, które przekładają się na istotne zwiększenie potencjału finansowanego i operacyjnego w transporcie. Alstom ma w ofercie szeroki zestaw atrakcyjnych, efektywnych i niezawodnych rozwiązań cyfrowych w całym łańcuchu cyfrowym wartości, dzięki czemu wzmacnia pozycję lidera w tym sektorze.