Inwestycje Przewozy towarowe Tabor

CARGOUNIT chce inwestować w nowe lokomotywy

Firma CARGOUNIT odebrała kolejne dwie lokomotywy Vectron i ma w planach zakupić ich od Siemens Mobility jeszcze więcej.

Lokomotywa Vectron w taborze CARGOUNIT
Lokomotywa Vectron w taborze CARGOUNIT

Lokomotywy wielosystemowe Vectron są najnowocześniejszymi na rynku europejskim maszynami tego typu. W zamiarze mają pozwalać na realizację różnorodnych zadań przewozowych. Dzięki modułowej konstrukcji umożliwiają łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Pierwszorzędną kwestią podczas projektowania była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym, ale też międzynarodowym.

Dwie najnowsze lokomotywy dostarczone w marcu 2023 trafią do Freightliner PL oraz DB Cargo Polska. Dysponują one mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym. 

Lokomotywy przeznaczone są do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Holandii, Rumunii oraz Bułgarii. Co niezwykle ważne, pojazdy z platformy Vectron – jako jedyne nowoczesne lokomotywy w Europie – posiadają już dopuszczenia do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach. Cieszymy się, na współpracę z CARGOUNIT w następnych latach – dzięki temu nasze lokomotywy są wykorzystane przez coraz szersze grono użytkowników operujących w Polsce i za granicą – powiedział Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.

 

Obecnie lokomotyw zakupionych przez CARGOUNIT jest 33, natomiast do 2025 r. może być ich ponad 40. 

Działalność CARGOUNIT w segmencie wynajmu lokomotyw wielosystemowych rozpoczęła się od zakupu pierwszej lokomotywy Vectron MS w 2019 roku. Jednak kluczowe dla rozwoju naszej floty lokomotyw wielosystemowych było podpisanie 18 miesięcy temu ramowej umowy dostawy 10 lokomotyw z Siemens Mobility wraz z opcją dostarczenia kolejnych 20 lokomotyw. Wraz z przekazaniem lokomotyw Vectron MS w marcu bieżącego roku dostarczyliśmy już 9 i 10 lokomotywę z zamówienia podstawowego. Jesteśmy zadowoleni, że nasze lokomotywy tak szybko znajdują najemców wśród wiodących przewoźników towarowych takich, jak Freightliner PL czy DB Cargo Polska. – powiedział Łukasz Boroń, Prezes CARGOUNIT Sp. z o.o.

 

Do tej pory firma Siemens Mobility sprzedała już 1679 Vectronów łącznie do 63 klientów z całej Europy. Z czego w sumie polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już ponad 100 nowoczesnych maszyn.

Dodaj komentarz