W ramach prowadzonych postępowań przetargowych spółka CPK podejmuje wiele aktywności wychodzących naprzeciw oczekiwaniom rynku. Należą do nich m.in. stosowanie kryteriów jakościowych w przetargach, ograniczanie do minimum formalności, w tym fakultatywnych podstaw wykluczania oferentów oraz szerokie stosowanie mechanizmów zakupowych, które usprawniają wybór wykonawców i zmniejszają prawdopodobieństwo odwołań, np. wstępnych konsultacji rynkowych, dialogu konkurencyjnego i umów ramowych.
Ponadto dla ułatwienia przygotowania ofert przez wykonawców w niektórych przypadkach spółka publikuje dokumentację postępowania również w języku angielskim. Do postępowań poniżej progów stosowania ustawy PZP spółka stosuje z kolei wytyczne Komisji Europejskiej, które podnoszą konkurencyjność tych zakupów. W efekcie w przetargach udział biorą wykonawcy z całego świata, a spółka CPK otrzymuje kilkakrotnie więcej ofert niż wynosi średnia rynkowa.
Kształt planu postępowań na bieżący rok to dowód, że wysokie tempo realizacji z roku 2024 zostanie utrzymane. Przypomnijmy, że to wtedy w ciągu 12 miesięcy spółka CPK ogłosiła ok. 60 postępowań przetargowych na ponad 8,3 mld złotych.
Spółka CPK podpisała kilkadziesiąt ważnych umów, a cały rok zakończyliśmy mocnym akcentem – przyjęciem 31 grudnia przez rząd Programu Wieloletniego CPK z urealnioną wartością Programu do kwoty ponad 131 mld zł. Wcześniej zaprezentowaliśmy projekt budowlany lotniska i dworca, otrzymaliśmy wielomilionowe dofinansowanie z UE, a także pozyskaliśmy rekordową liczbę gruntów. To w 2024 roku rozpoczęliśmy także budowę pierwszej linii Kolei Dużych Prędkości w Polsce i proces wyłaniania wykonawcy łódzkiego tunelu o długości 4,6 km.
Lista kilkudziesięciu wybranych postępowań na 2025 rok potwierdza utrzymanie projektu w zaktualizowanym harmonogramie i realizację kolejnych kroków milowych na drodze do powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.
ŹRÓDŁO: informacja prasowa CPK