Nowi, czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozpoczynają swoją służbę. Na terenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu zakończyło się szkolenie 11 nowo zakupionych psów służbowych.
W trzymiesięcznym szkoleniu udział wzięli także opiekunowie psów z ramienia SOK. W jego trakcie człowiek i zwierzę budowali relacje – zaufanie, kształtowanie postaw i zrozumienie – niezbędne do wspólnej pracy.
Jedenaście nowych czworonożnych funkcjonariuszy SOK rozpocznie teraz służbę w jednostkach macierzystych Straży Ochrony Kolei. Trafią do: Katowic, Łodzi, Poznania, Warszawy, Szczecina, Zielonej Góry i Przemyśla.
Służbę podejmą owczarki niemieckie i belgijskie, które zostały precyzyjnie wyselekcjonowane. Posiadają one wysokie predyspozycje kwalifikujące je do pracy na trudnym i specyficznym terenie kolejowym.
– Podczas szkolenia przewodnicy doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie – informuje insp. Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei. – Zwierzęta ćwiczyły m. in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Funkcjonariusze SOK przechodzą także ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.
Wszystkie, będą służyć jako psy patrolowo-obronne. W zakresie ich obowiązków będzie m.in. patrolowanie stacji i szlaków kolejowych, pościg i obezwładnienia sprawców czynów zabronionych czy zabezpieczenie przemieszczających się uczestników imprez masowych.
– Pies jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego, a jego użycie może mieć miejsce tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach Ustawy z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej – przypomina insp. Żłobicki.