Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Peron w Kępnie przejdzie przebudowę

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują peron w Kępnie, w południowej Wielkopolsce. Podróżni wsiądą do pociągów z wyższego peronu. Koszt prac to 15 mln zł. Realizowane będą w ramach ogólnopolskiego projektu, wartego ok. 100 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej z POIiŚ.

"<yoastmark

W ramach inwestycji przebudowany zostanie peron od strony budynku dworca na górnym poziomie dwupoziomowej stacji. Prace ruszą jeszcze w styczniu. Na początku wykonawca oczyści teren i przygotuje plac budowy. Ponaumocni skarpę przy torach i rozbierze obecny peron.

Wyższy peron zwiększy dostęp do kolei. Podróżni łatwiej wsiądą do pociągu. Wykonawca zapewni także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących, a także nakładki w języku Braille’a. Na peronie staną ławki oraz wiaty, a dobrą orientację w podróży zapewni czytelne oznakowanie. Ponadto, inwestor wyposaży peron w oświetlenie LED oraz nawierzchnię antypoślizgową.

W nawiązaniu do historycznego charakteru dworca, przy budynku obsługi pasażerów, ułożone zostaną granitowe płyty.

Dogodną komunikację do nowego peronu zapewnią windy od strony budynku dworca, po obu stronach wiaduktu kolejowego. Bezpieczeństwo w drodze na pociąg zwiększy nowe oświetlenie przy dojściu od ul. Dworcowej i wyremontowane schody prowadzące z dolnego poziomu stacji. Będą zamontowane dodatkowe stojaki rowerowe.

Obok peronu będzie nowy tor. Wykonawca prac wyreguluje sieć trakcyjną. Te zaplanowano tak, by nie ograniczać ruchu kolejowego. W trakcie inwestycji na górnym poziomie stacji wykorzystywany będzie sąsiedni, wcześniej przebudowany już peron.