Inwestycje Wydarzenia

Program przystankowy zmienia Zachodniopomorskie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na budowę nowych peronów. Inwestycję przeprowadzą w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.  Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy Kołobrzegu, Świdwina oraz Koszalina, podróżujący w kierunku Szczecina, Słupska, a także Białogardu.

Pociągi przy peronie na stacji w Kołobrzegu (fot. Bartosz Pietrzykowski / PKP PLK)
Pociągi przy peronie na stacji w Kołobrzegu (fot. Bartosz Pietrzykowski / PKP PLK)

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki, a także stojaki rowerowe. Oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni i ścieżek naprowadzających.

Gdzie dokładnie powstaną nowe przystanki?

Dwa nowe przystanki w Kołobrzegu zostaną zlokalizowane w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych. Kołobrzeg Zachód zostanie usytuowany przy ulicy Grzybowskiej. Na przystankach Kołobrzeg Wschód (nazwa robocza) jeden peron przewidziano przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin – Goleniów), drugi peron zaś przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek – Kołobrzeg).

Przystanek Świdwin Zamek wykonawca usytuuje w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego.