Inwestycje Wydarzenia

DB buduje nowy zakład serwisowy ICE w Norymberdze

Deutsche Bahn buduje nowy zakład serwisowy ICE w Norymberdze, tworząc 450 nowych miejsc pracy. Inwestycja pochłonie blisko 400 mln euro. Rozpoczęcie jego działalności planowane jest na 2028 rok.

Nowy zakład będzie w pełni bezemisyjny. Na inwestycję składać się będzie m.in. 450-metrowa hala serwisowa, w której na sześciu torach codziennie będzie można modernizować 25 pociągów ICE.

– Wysokowydajna kolej jest podstawą transformacji mobilności – wyjaśnia Berthold Huber, członek zarządu DB ds. Transportu pasażerskiego.

 

W celu rozbudowy i modernizacji floty dalekobieżnej DB do 2026 r. zainwestuje rekordową sumę 8,5 mld euro. W ramach inwestycji nabędzie łącznie 167 nowych pociągów ICE 3 i 4.

– Dziś musimy obrać kurs na rozwój i utrzymanie floty jutra. Decyzja dotycząca nowej fabryki w Norymberdze to dla nas kamień milowy – podkreślał Ronald Pofalla, dyrektor DB Infrastructure. – Norymberga jest centralnym węzłem w naszej sieci i dlatego jest idealną lokalizacją dla nowego zakładu. Tworzymy tu 450 atrakcyjnych miejsc pracy. W przetargach na budowę obiektu brać mogą firmy lokalne. W ten sposób wzmacniamy siłę gospodarczą całego regionu.

 

O inwestycji mówił także Federalny Minister Transportu Andreas Scheuer.

Deutsche Bahn to nasz czołowy gracz w dziedzinie ochrony klimatu i przyszłościowych miejsc pracy – mówił. – Wspieramy te działania, inwestując w system kolejowy więcej środków, niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Nowa fabryka ICE w Norymberdze zapewnia nie tylko przyjazną dla środowiska mobilność, ale także bezpieczne miejsca pracy.

– W regionie mogą również rozwijać się nowe lasy – mówi Kerstin Schreyer, bawarska minister transportu. – Udostępniamy ponad 300 hektarów lasów państwowych jako ekologiczny obszar kompensacyjny.

 

Jak podkreśla Marcus König, burmistrz Norymbergi, dzięki czwartemu zakładowi DB Norymberga konsoliduje się jako ważny ośrodek kolejowy i centralny węzeł kolejowy.

Miasto Norymberga będzie ściśle współpracować z Deutsche Bahn podczas procesu planowania i zawsze będzie skupiać się na interesach mieszkańców Norymbergi – zaznacza.

 

W szczegółowym planowaniu dokładnej lokalizacji obiektu udział wezmą nie tylko przedstawiciele spółek kolejowych, samorządu krajowego i lokalnego, ale także mieszkańcy okolicy i ekolodzy.

Metropolia frankońska zyskała ostatnio na znaczeniu jako węzeł kolejowy, między innymi dzięki otwarciu w 2017 r. Szybkiego połączenia Monachium-Berlin. W Norymberdze krzyżują się europejskie autostrady północ-południe i wschód-zachód.

Miasto ma już kilka fabryk DB. W regionie metropolitalnym Norymberga zatrudnionych jest ponad 5 tys. pracowników DB. Teraz spółka wzmocni znaczenie tego terenu dzięki nowej fabryce ICE.

Dodaj komentarz