Tramwaje

Dęby opóźnią prace modernizacyjne na wrocławskim torowisku

Stare dęby znajdujące się na ul. Olszewskiego we Wrocławiu okazały się sporym wyzwaniem dla drogowców realizujących projekt modernizacji torowiska. – Od początku było wiadomo, że nie będzie to proste zadanie – zaznacza Tomasz Sikora, rzecznik prasowy MPK Wrocław. – Już dziś wiemy, że czas remontu będzie dłuższy.

Fot. MPK Wrocław

Zwykle budowa nowego torowiska to ingerencja w ziemię na głębokość 120 cm. W przypadku ul. Olszewskiego wiadomo było, że torowisko powinno być jak najpłytsze, by nie uszkodzić struktury korzeni stabilizujących dęby rosnące wzdłuż torowiska i ulicy. W projekcie przyjęto już rozwiązania ograniczające głębokość torowiska do 80 cm, stosując cementowo-piaskową warstwę stabilizującą.

– Tyle, że dopiero zdjęcie torów, podkładów a także podtorza pokazało, że niektóre z drzew mają korzenie stabilizujące na głębokości około 70 cm – tłumaczy Tomasz Sikora, rzecznik MPK. Wcześniej odkrywki robione przy pracach projektowych nie wskazywały, że dęby mają grube korzenie stabilizujące tak płytko. Ich ujawnienie wstrzymuje nasze prace. Musimy znaleźć inne rozwiązania technologiczne.

 

W związku z tym MPK Wrocław zwróciło się z prośbą do naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Poznańskiej o wykonanie dwóch niezależnych ekspertyz. Mimo że opinie obu jednostek badawczych pozytywnie oceniły dotychczasowy projekt to MPK poprosiło naukowców o zaproponowanie innych rozwiązań uwzględniających wyższe położenie korzeni.

Nowe rozwiązania muszą zakładać dwie rzeczy – bezpieczeństwo torowiska, a więc jego stabilność i niezawodność, z drugiej strony musimy także we własnym interesie zadbać o historyczną aleję, tak, by drzew nie osłabiać, czy pogarszać ich warunków bytowych – wyjaśnia Sikora. To dla nas bardzo ważne, bo ich dobra kondycja to także gwarancja, że drzewa nie przewrócą się na trakcję czy przejeżdżający pod nimi tramwaj. Wstrzymaliśmy więc działania wykonawcy na budowie i pracujemy nad nowymi rozwiązaniami.

 

Projektant posiłkując się ekspertyzami politechnik i współpracując z dendrologiem ma zaproponować zmiany w projekcie.

– To zabytkowa aleja, bardzo cenna dla Wrocławia – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. Nasi pracownicy na co dzień monitorują ich stan, sprawdzamy też czy wykonawca właściwie dbał o zabezpieczenie drzew. Ważny jest każdy szczegół, tak jak teraz, gdy zdjęto żwir podtorza. Korzenie zostały przykryte białą fizeliną, którą wykonawca remontu powinien utrzymywać wilgotną. W codziennej współpracy z MPK drzewa reprezentuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

 

Wiadomo, że przestój na budowie, zmiany w projekcie i nowe rozwiązania oznaczają wyższe koszty i znaczne opóźnienie zakończenia remontu planowanego wstępnie na przełom października i listopada 2020. Jednak dopiero po przedstawieniu propozycji zmian w projekcie, będzie można przewidzieć, kiedy robotnicy powrócą do pracy i do kiedy remont potrwa.

Źródło: MPK Wrocław

Dodaj komentarz