Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworce w Dolinie Popradu zmienią swoje oblicze [WIZUALIZACJE]

Klasyczne z nowoczesnymi wnętrzami i całkowicie nowe. Ponadto z górskim charakterem, a do tego przyjazne podróżnym i środowisku – takie będą, już w przyszłym roku, kolejne dworce w Dolinie Popradu. Prace budowlane ruszają na kolejnych sześciu z nich.

Wizualizacja dworca kolejowego w Starym Sączu (fot. PKP SA)
Wizualizacja dworca kolejowego w Starym Sączu (fot. PKP SA)

Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały place budowy na dworcach w Miliku, Młodowie, Piwnicznej, Starym Sączu oraz Żegiestowie i Żegiestowie-Zdrój. PKP SA realizują inwestycję w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wszystkie wpłyną pozytywnie na wygląd dworców, ich funkcjonalność oraz bezpośrednie otoczenie. Częściowo są to przebudowy historycznych obiektów, a w dwóch lokalizacjach powstaną całkowicie nowe dworce!

– Dotrzymujemy słowa danego Polakom w kampanii wyborczej. Realizujemy inwestycje, które mieszkańcy widzą obok swoich domów, z których mogą korzystać każdego dnia. Cieszę się, że w Polsce przybywa komfortowych, bezpiecznych, ekologicznych i przyjaznych podróżnym dworców. Szczególnym miejscem, pod tym względem, jest Dolina Popradu, gdzie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zostanie zmodernizowanych aż 12 dworców kolejowych. Na pierwszych trzech prace już trwają, a teraz dołącza do nich sześć kolejnych obiektów –  mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Dworzec Zegiestów Zdrój
Dworzec Zegiestów Zdrój

Andrzej Bittel:

– Rozpoczęcie przebudowy dworców w Miliku, Młodowie, Piwnicznej, Starym Sączu oraz Żegiestowie i Żegiestowie-Zdroju  to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Doliny Popradu zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki wszystkich tych dworców staną się wizytówkami wspomnianych miejscowości, ważnymi centrami społeczności lokalnych i ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po powiecie nowosądeckim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Ireneusz Maślany:

Przebudowa i budowa 12 dworców w Dolinie Popradu to unikatowy projekt. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom staną się one nie tylko wizytówkami miejscowości położonych w Dolinie Popradu, ale również obiektami komfortowymi dla podróżnych. Prace budowlane rozpoczęły się już na dziewięciu dworcach. Niebawem dołączą do nich ostanie trzy obiekty – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec Piwniczna
Dworzec Piwniczna

Christopher Todd: