Aktualności

Dworzec PKP w Czeremsze już otwarty! [ZDJĘCIA]

Fot. PKP SA

Nowy dworzec PKP w Czeremsze (woj. podlaskie) jest już otwarty. Udział w dzisiejszej uroczystości wziął minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Polacy wracają na szlaki kolejowe – mówił, przypominając, że budowa obiektu jest częścią ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych, współfinansowanych ze środków unijnych.

Jest nowoczesny, ekologiczny i w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów. Budowa dworca w Czemersze kosztowała około 13 mln zł brutto. Inwestycja zrealizowana została ze środków własnych PKP S.A. oraz z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW).

Obiekt wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego powstał w miejscu starego budynku. Na terenie dworca znalazły się: poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety i pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Zainstalowany został również nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Nowy obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wewnątrz zainstalowano pętle indukcyjne (wzmacniacze głosu) dla osób niedosłyszących, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących.

W budynku pojawił się także monitoring. Inwestycja objęła również zagospodarowanie terenu przyległego do dworca – wyznaczono miejsca parkingowe, w tym miejsca typu Kiss&Ride,  zbudowane zostały także wiata rowerowa i stacja naprawy rowerów.

Podobnie jak w przypadku innych IDS-ów na dworcu w Czeremsze zastosowano rozwiązania proekologiczne. Budynek został wyposażony z kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED i pompy ciepła. Zastosowano także system odzysku wody szarej (deszczowej).

– Cztery lata temu daliśmy słowo, że każdy region w naszym kraju będzie się rozwijał równomiernie – mówił minister. – I tak się dzieje, dziś możemy mówić o rozwoju transportu.

 

Jak podkreślił Adamczyk, polska kolej zyskuje coraz więcej zwolenników.

– W 2015 roku 280 milionów pasażerów przewiezionych przez przewoźników kolejowych w Polsce. W ubiegłym roku 330 milionów pasażerów, co najmniej, bo jeszcze rachunki są prowadzone. Polacy wybierają kolej, jako środek transportu – powiedział obecny w Czeremsze minister.

 

Do 2023 roku w województwie podlaskim zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie 12 dworców.

Fot. wizualizacja

Źródło: PKP S.A.

Dodaj komentarz