Fundusze Europejskie zmieniają infrastrukturę kolejową w Polsce.
– Po raz kolejny fundusze europejskie przyczyniły się do zmiany krajobrazu infrastruktury kolejowej w Polsce. Cieszymy się, że do grona nowo otwartych i przyjaznych nie tylko dla podróżnych, ale też dla środowiska obiektów kolejowych dołączył dworzec w Janikowie. W ten sposób mapa dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wzbogaciła się o kolejny punkt, tym razem w województwie kujawsko-pomorskim. UE ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei”, aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Realizacja tego typu inwestycji z pewnością wpisuje się w ten kierunek – mówi Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
– Obecnie oczy wszystkich w Unii Europejskiej skierowane są na kolej, bo rok 2021 to Europejski Rok Kolei. Rok dedykowany kolei ma dać impuls do zwiększenia jej udziału w transporcie pasażerskim. Wierzymy, że pobudzeniu pasażerskiego transportu kolejowego przysłużą się także inwestycje z budżetu Unii Europejskiej w uatrakcyjnienie dworców kolejowych, ponieważ pasażerowie chętniej korzystają z takich dworców kolejowych, które zapewniają wysoki poziom jakości obsługi. Zmodernizowany i nowoczesny dworzec w Janikowe stał się atutem kolei, bo zapewnia bezpieczeństwo pasażerom, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych – Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Nowy dworzec w Janikowie posiada wiele udogodnień dla wszystkich grup podróżnych. Przy jego projektowaniu i budowie wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne, które mogłyby stanowić przeszkodę dla osób o ograniczonej mobilności. W obiekcie zaprojektowano oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z kolei kontrastowa kolorystyka elementów wykończenia wnętrz ułatwia orientację osobom niedowidzącym. Innowacyjny dworzec w Janikowie to budynek, w którym zadbano również o bezpieczeństwo. Został on wyposażony w systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru.
Dworzec w Janikowie to również budynek przyjazny środowisku naturalnemu. Na dachu dworca umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp. Wytwarzają one w ciągu roku około 2700 kWh energii elektrycznej, co przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! Kolejnym proekologicznym rozwiązaniem wprowadzonym na dworcu jest pompa ciepła do ogrzewania budynku, a także energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą opartą o czujniki obecności oraz natężenia światła. Całość pracy instalacji i urządzeń na dworcu będzie monitorowana i regulowana poprzez system BMS (Building Management System), co pozwoli na optymalizację zużycia mediów.