XIX-wieczny dworzec kolejowy w Gąsocinie przejdzie kompleksową modernizację uwzględniającą jego zabytkowy charakter. Inwestycja związana z rewitalizacją tego obiektu znalazła się na kolejnym etapie – PKP niebawem ogłoszą przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych. Otwarcie dworca dla podróżnych planowane jest do końca 2027 r.

Po zakończeniu prac projektowych i odebraniu dokumentacji Polskie Koleje Państwowe jako inwestor planują ogłosić przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca przebudowy zabytkowego dworca w Gąsocinie. Postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone latem br., a prace budowlane będą mogły rozpocząć się tuż po podpisaniu kontraktu.
Stacja Gąsocin położona jest przy linii kolejowej Warszawa – Gdańsk, będącej częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), czyli systemu głównych połączeń transportowych na terenie Unii Europejskiej. Podróżni mogą korzystać z licznych pociągów Kolei Mazowieckich, docierających bezpośrednio do Warszawy, Ciechanowa, Mławy czy Działdowa. Dworzec w Gąsocinie został zbudowany ok. 1877, jest obiektem drewnianym, posiada dwie kondygnacje, składa się z piętrowego głównego korpusu oraz dwóch bocznych jednokondygnacyjnych dobudówek. Ściany i więźba dachowa posiadały interesujące drewniane zdobienia, a podmurówka wykonana została z kamieni polnych. Zgodnie z ówczesnymi standardami budynki dworcowe przy dawnej Kolei Nadwiślańskiej wznoszono według powtarzalnych projektów, jako obiekty drewniane nawiązujące stylem do tradycyjnej rosyjskiej architektury drewnianej obszarów wiejskich. Obecnie obiekt ten jest nieczynny i całkowicie wyłączony z użytkowania. Do dziś zachowało się kilka podobnych drewnianych dworców, w tym zmodernizowane niedawno budynki na stacjach Życzyn oraz Celestynów.
Dzięki przebudowie budynek dworca stanie się nie tylko cennym przykładem drewnianej architektury, ale przede wszystkim nowoczesnym miejscem obsługi pasażerów i lokalnej społeczności. Spółka PKP zobowiązała się do przeprowadzenia inwestycji w Gąsocinie pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni na dworcu po zakończeniu jego modernizacji. Na parterze dworca znajdą się m.in. poczekalnia, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie kasy biletowej wraz z zapleczem socjalnym. W części parteru i na całym I piętrze zaplanowano przestrzenie (łącznie ok. 190 m kw.), które dzięki zwartej z PKP S.A. w tym roku umowie zostaną zagospodarowane przez gminę Sońsk. Taka współpraca pozwoli na połączenie na dworcu funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców.
– Konsekwentnie pracujemy nad tym, aby zwiększać jakość obsługi pasażerów na dworcach PKP, by wrażenia z podróży, doświadczenia klientów były jak najlepsze niezależnie od tego, czy korzystają z największych dworców w kraju czy z mniejszych obiektów, takich jak ten w Gąsocinie. Inwestycje dworcowe staramy się w jak największym stopniu dopasowywać do potrzeb zarówno pasażerów, jak i lokalnych społeczności, stąd tak istotna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki którym dworce można lepiej zagospodarowywać, nadawać im nowe funkcje, których nie pełniły w czasach, gdy były budowane – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.