Wszystko dla energetyki blisko dwustu wystawców, prezentacje innowacyjnych rozwiązań, szereg konferencji, seminariów oraz panelów dyskusyjnych – tak wyglądała dziesiąta edycja targów Energetics.
W dniach 14–16 listopada Lublin stał się polskim centrum przemysłu energetycznego. Tegoroczna edycja Lubelskich Targów Energetycznych Energetics przyciągnęła zarówno międzynarodowe koncerny, jak i indywidualnych przedsiębiorców, którzy zaprezentowali wiele nowoczesnych rozwiązań, urządzeń i technologii związanych z szeroko pojmowanym zagadnieniem energii i jej znaczenia nie tylko dla sektora stricte energetycznego, ale również sektorów: elektromaszynowego, budowlanego, metalurgicznego, motoryzacyjnego oraz kolejowego.
Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Razem z naszymi współwystawcami – firmami Hoppecke Baterie Polska Sp. z o.o. , Wytwórnią Sprzętu Elektroenergetycznego Aktywizacja Spółdzielnia pracy, Kolejowymi Zakładami Łączności Sp. z o.o., Tarbonus Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Energetyka Bezpieczna – cieszyliśmy się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających. Na naszym stanowisku odbyło się wiele rozmów biznesowych, które – mamy nadzieję – zaowocują głębszą współpracą sektora energetycznego i kolejowego.
Podczas konferencji i seminariów poruszono wiele ważnych dla branży zagadnień. O niezawodności dostaw energii elektrycznej w Polsce dyskutowali uczestnicy Forum Dystrybutorów Energii, które już po raz trzeci odbyło się w ramach Targów Energetics. Prelegenci poruszyli kwestie związane z takimi zagadnieniami, jak: ewaluacja modelu regulacji jakościowej i aktualne wyzwania taryfowe, zmiany warunków atmosferycznych i częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, które mogą wpływać na przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej, pewność i bezpieczeństwo linii elektroenergetycznych w świetle nowych wymogów prawnych. Współpraca polsko-białoruska była z kolei tematem Forum Gospodarczego Dobrosąsiedztwo 2017. Wydarzenie jest doroczną, wiodącą debatą o stanie polsko-białoruskich relacji gospodarczych. W ramach forum polscy i białoruscy specjaliści debatowali o kierunkach rozwoju i współpracy w sektorach budownictwa, transportu i logistyki, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei Tradycja i nowoczesność Działamy już od prawie dwudziestu lat. Słyniemy z organizowania świetnych, merytorycznych konferencji, a także z bardzo długiej nazwy! I oczywiście z logo z pociągiem. Zostaliśmy powołani do życia w 1999 r. – wtedy też powstało nasze logo, graficzny symbol pociągu, później rozwinięty w rozbudowany, dobrze rozpoznawalny wizerunek lokomotywy. Podkreślając innowacyjny, otwarty charakter samorządu, a jednocześnie szacunek dla tradycji kolei, powracamy do logotypu uproszczonego pociągu – i łączymy go ze skróconą, znaną w branży marką Izby Kolei (www.izbakolei.pl). Stawiamy na nowoczesność i komunikacyjność, ale nie zapominamy o naszych korzeniach. Jesteśmy dla Was i razem z Wami rozwijamy polską kolej. a także o skutecznych strukturach i instrumentach wsparcia współpracy międzynarodowej. Pierwszego dnia targów odbył się również panel wykładów związanych z obszarem inteligentnych specjalizacji województwa lubelskiego. Panel rozpoczęło „Seminarium w zakresie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej”, podczas którego poruszono kwestie związane z energochłonnością budynków, audytami i świadectwami efektywności energetycznej. Podczas konferencji „Niezależność energetyczna na poziomie lokalnym” prelegenci opowiedzieli m.in.: o klastrach energii, roli odnawialnych źródeł energii w niezależności energetycznej na poziomie lokalnym oraz dobrych praktykach stosowanych w krajach europejskich.