Historia Wrocławskiego Klubu Szermierczego „Kolejarz” zostanie spisana i wydana w formie książki. Możliwe to będzie dzięki Fundacji Grupy PKP, która wsparła projekt finansowo. To dobra okazja by przypomnieć o innych kolejarskich klubach sportowych i wywodzących się z nich znanych polskich sportowcach, w tym mistrzach olimpijskich.
Okazją do powstania książki o historii Wrocławskiego Klubu Szermierczego „Kolejarz” jest obchodzone w tym roku 70-lecie jego powstania. Klub, który powstał w 1950 roku, od początku związany był z koleją, najpierw z Dyrekcją Okręgową Kolei Państwowych – Wrocław. Zawodnicy WKS „Kolejarz” rokrocznie wyjeżdżali na międzynarodowe turnieje szermiercze, organizowane przez kluby kolejowe z całej Europy. Były to wyjazdy między innymi do Budapesztu, Drezna, Belgradu, Skopje, Tuluzy.
– Fundacja Grupy PKP aktywnie wspiera zarówno projekty edukacyjne, zwłaszcza związane z historią kolejnictwa, jak i popularyzację sportu oraz zdrowego trybu życia. Wydanie książki o Wrocławskim Klubie Szermierczym „Kolejarz” łączy w sobie obydwa te obszary. To historia polskiej kolei, Dolnego Śląska i sportu w jednym. A warto pamiętać o tym, że wielu polskich wybitnych sportowców związanych było właśnie z koleją – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Jednym z zawodników Wrocławskiego Klubu Szermierczego „Kolejarz” był Marian Kuszewski – pierwszy medalista olimpijski z Dolnego Śląska! Poniżej przypominamy jego sylwetkę, a także sylwetki dwojga innych wybitnych polskich sportowców, wywodzących się z kolejarskich klubów. Nie każdy wie, że z takiego klubu sportowego wywodziła się… Irena Szewińska – najbardziej znana polska lekkoatletka, nagrodzona licznymi medalami, zaś po zakończeniu kariery znana na świecie działaczka sportowa.