Przypadkiem szczególnym dla każdego systemu publicznego jest sytuacja aktu terrorystycznego, wypadku czy awarii. System S-VMX pozwala na zdefiniowanie „Sytuacji Wyjątkowej” jako trybu, w który przełączy się część lub cały system zapewniając pełną ochronę materiałów dokumentujących zdarzenie. Po wyzwoleniu wspomnianego trybu automatycznie blokowane jest nadpisywanie już istniejących nagrań na serwerach NVR przy jednoczesnej kontynuacji zapisu na przestrzeni dyskowej dedykowanej takiej sytuacji. Dodatkowo system może tymczasowo odebrać użytkownikom o niższym priorytecie możliwość przeglądania, wykonania eksportu czy wręcz sterowania kamerami obrotowymi. Jedynie firma Teleste proponuje system o takim poziomie bezpieczeństwa.
Gdy już dojdzie do sytuacji wyjątkowej bardzo często okazuje się, że bezpośrednio w miejscu zdarzenia nie ma kamery a te, które zlokalizowane są w pobliżu nie oferują akceptowalnego poziomu szczegółów zarejestrowanego zdarzenia. Operator nie ma możliwości ani dokładnego wglądu w przyczynę ani późniejszy ogląd. Jest jednak na to rozwiązanie. We współczesnym świecie informatyzacji każdy z nas dysponuje co najmniej smartfonem a coraz częściej tabletem czy nawet kamerą nasobną. Dla rozwiązań opartych o system operacyjny Android firma Teleste opracowała aplikację M-CAM strumieniującą do systemu głównego w rozdzielczości nawet Full HD. Dzięki instalacji wspomnianego oprogramowania taki przenośny terminal staje się jedną z kamer systemu dozoru wizyjnego i tak jak dla pozostałych strumieniowanie jest rejestrowane na serwerze NVR. Operator systemu poza obrazem otrzymuje także koordynaty takiej kamery prezentowane na mapie GIS. Samo strumieniowanie może odbywać się w oparciu o sieci transmisyjne 3G/LTE lub za pośrednictwem innej infrastruktury bezprzewodowej przy założeniu wykorzystania VPN. System wyposażony w funkcjonalność M-CAM to dla operatora przede wszystkim możliwość podglądu dowolnego miejsca.
W sytuacji gdy nad zdarzeniem pracuje kilka grup operacyjnych bardzo istotna okazuje się łatwa i skuteczna komunikacja pomiędzy nimi. Jest wiele rozwiązań tej kwestii ale tylko system z wbudowanym komunikatorem tekstowym będzie tym najbardziej naturalnym i elastycznym. O ile możliwość sprawdzenia użytkowników dostępnych online jest zupełnie podstawową funkcjonalnością to już przekazywanie bezpośrednich odwołań do kamer systemowych stanowi znaczne udogodnienie. Adresat wiadomości może natychmiast wywołać kamerę na lokalnym monitorze bez potrzeby szukania jej w drzewie. A w sytuacji gdy nie ma do niej dostępu może poprzez komunikator poprosić o nadanie uprawnień a nawet je otrzymać.
System dozoru wizyjnego powinien także gwarantować bezpieczeństwo inwestycji poprzez swoją skalowalność oraz możliwość łatwej adaptacji systemów już posiadanych na obiekcie. Integracje systemów SCADA, wykorzystanie przemysłowych protokołów XML czy OPC jest czymś zupełnie naturalnym. Dopełnieniem tego obrazu jest technologia Command&Capture™ pozwalająca na szybką i prostą integrację dowolnego systemu używanego na obiekcie niezależnie od systemu operacyjnego. Funkcjonalność pozwala na przejęcie środowiska stacji operatorskiej i włączenie go w interfejs użytkownika systemu S-VMX. W ten prosty sposób operator zyskuje kontrolę nad dowolnym systemem a wszystkie jego działania są nagrywane w systemie integrującym.
Na bezpieczeństwo pasażerów mają wpływ przede wszystkim system informacji pasażerskiej, systemy pokładowe instalowane w pojazdach oraz systemy stacjonarne obecne na peronach i dworcach. Nie zapominajmy o tych najmniej widocznych, bo działających w tle a pełniących tak ważną rolę. Personel dozorujący przestrzeń publiczną potrzebuje narzędzia wizualizującego i jednocześnie informującego o incydentach aby reagować szybko i skutecznie. Pełna świadomość sytuacyjna operatora przekłada się bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Jako Teleste czujemy się spełnieni, że mogliśmy pomóc CTA w zrealizowaniu tego jakże wymagającego i ambitnego planu.