Podczas uroczystości, która zgromadziła, prócz przedstawicieli wrocławskiego Ratusza, MPK Wrocław oraz pracowników Instytutu, także liczne grono miłośników sztuki teatralnej oraz mieszkańców miasta, tramwaj o imieniu Grotowskiego został oficjalnie odsłonięty, wyruszając w swą pierwszą trasę spod wrocławskiej opery w stronę Ossolineum. Nie zabrakło także części artystycznej — wrocławski aktor, Jacek Zawadzki, odczytał w pojeździe fragmenty dzieła „Święto” autorstwa Grotowskiego, w którym reżyser przybliża znaczenie i siłę doświadczenia teatru.
Nadanie imienia Grotowskiego tramwajowi to hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich artystów, który swoją pracą i działalnością teatralną na zawsze wpisał się w historię światowej sztuki. Oby pojazd ten był, jak przekonują organizatorzy wydarzenia, świadectwem wartości teatru, inspirującym mieszkańców Wrocławia do refleksji i poszukiwań, tak samo jak twórczość samego Jerzego Grotowskiego była ciągłym poszukiwaniem nowych form sztuki.
Jak podsumowuje dyrektor Instytutu: Grotowski tak jak zawsze łączy — ale łączy w zupełnie nieoczywisty sposób; jako wehikuł przemieszczający się po naszym mieście.
Grotowski to pierwszy w tym roku, ale jedenasty już patron pojazdu. Dołączył tym samym do grona innych wybitnych postaci, których imiona noszą wrocławskie tramwaje, takich jak Maria Koterbska, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski czy Wanda Rutkiewicz. MPK Wrocław kontynuuje tradycję nadawania imion swoim pojazdom, aby uczcić osoby szczególnie zasłużone dla miasta i jego mieszkańców.