Polregio Raport z Polski

Kobiety na kolei – ile pań pracuje w POLREGIO?

Jako lider rynku kolei pasażerskiej POLREGIO chce być numerem jeden również pod względem zatrudnienia kobiet. W ostatnim czasie do spółki dołącza coraz więcej pań – w ciągu dwóch ostatnich lat ich liczba wzrosła o ponad dziesięć procent. Dziś co czwarta osoba pracująca w POLREGIO to kobieta. W Spółce pracuje także jedyna w Polsce maszynistka kolejowa, która posiada uprawnienia do szkolenia przyszłych maszynistów i oczywiście maszynistek.

Coraz więcej kobiet wybiera karierę na kolei (fot. POLREGIO)
Coraz więcej kobiet wybiera karierę na kolei (fot. POLREGIO)

Od zarania kolejnictwo było branżą męską. Kobiety zatrudnione w sektorze pasażerskim zawsze stanowiły mniejszość, a ich udział w strukturach przewoźników co roku dodatkowo spadał. Obecnie ta tendencja się odwraca – kobiet na kolei przybywa i podejmują się pracy na większej liczbie stanowisk, także tych, które do tej pory obsadzane były całkowicie przez mężczyzn. Od 2019 r. zatrudnienie kobiet w POLREGIO systematycznie rośnie. Przez ostatnie dwa lata liczba pań zasilających kolejarskie grono w spółce zwiększyła się o 10 proc.

Kobiety napędzają kolejowy potencjał

W POLREGIO jest dziś ponad 1750 kobiet, stanowiących 25,5 proc. ogółu pracowników. Najczęściej są one zatrudnione w drużynach trakcyjnych, zespołach zajmujących się obsługą i utrzymaniem taboru oraz jako kasjerki. Na przestrzeni ostatnich lat spółka obserwuje jednak rosnący udział kobiet w całej strukturze organizacji. Coraz więcej pań podejmuje pracę na kolei nie tylko w kasach i biurach, lecz również na stanowiskach technicznych. Dziś kobiety świetnie się sprawdzają w zawodzie maszynisty, rewidenta taboru czy mechanika.

Najbardziej imponujący wzrost zatrudnienia, o blisko 100 kobiet, odnotowano w segmencie konduktorskim, ale wzrosty obserwowane są również wśród rewidentów taboru. Kobiety stanowią ponad 50 proc. zespołów w drużynach dyspozytorskich, ale również biorą udział w decyzjach operacyjnych spółki, obejmując aż 37 proc. stanowisk kierowniczych. Sześcioma regionalnymi zakładami POLREGIO, na czternaście w kraju, kierują kobiety.

Pierwsza maszynistka zdała egzamin w CEMM

– Kolej to miejsce pracy dla każdego, niezależnie od kierunku wykształcenia, doświadczenia, wieku jak również płci. Branża postrzegana jest jako męska, tymczasem w POLREGIO nie ma dziś stanowiska, którego nie mogłaby piastować kobieta. Rosnący udział pań w strukturze zatrudnienia spółki dotyczy wszystkich obszarów i zespołów, a z roku na rok dołącza ich coraz więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat żeńska reprezentacja POLREGIO zwiększyła się o 10 proc. Ich obecność i wkład w rozwój organizacji, zarówno na stanowiskach kierowniczych w biurach, jak i za sterami pociągów, stanowi ogromny potencjał i dodatkową siłę napędową dla naszej Spółki oraz dla całej branży kolejowej – mówi Adam Pawlik, Prezes Zarządu POLREGIO.

 

 

Maszynistka – słowo, które zmieniło znaczenie

Wzrost roli kobiet dotyczy także maszynistek. Jest to znaczący trend, ponieważ wśród pracowników przewozów pasażerskich rola maszynisty była przez lata tą, w której kobiet nie było w ogóle – słowo maszynistka do tej pory widnieje w słownikach, jako kobieta zawodowo pisząca na maszynie. Dziś zmianę widać jak na dłoni w całym sektorze – w 2023 roku w Polsce pracowało 61 maszynistek, czyli o 70 proc. więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. Dziś ponad 40 proc. wszystkich maszynistek w naszym kraju pracuje w barwach POLREGIO.

Dodaj komentarz