O Kolei Aglomeracji Wrocławskiej mówi się od kilku lat. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że już w grudniu oficjalnie zacznie ona funkcjonować i tym samym zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do komunikacji regionalnej.
Nowe porozumienie
Wstępne porozumienie dotyczące uruchomienia Kolei Aglomeracyjnej zostało przyjęte pomiędzy Samorządem Województwa Dolnośląskiego, Kolejami Dolnośląskimi, Wrocławiem, a także gminami Czernica i Jelcz-Laskowice. Na jego mocy ustalono zasady funkcjonowania nowej sieci, a także wybrano pociąg hybrydowy KD do jej obsługi.
Jak zauważają przedstawiciele poszczególnych podmiotów uczestniczących w negocjacjach, aglomeracyjny charakter nowych połączeń pozwoli mieszkańcom Dolnego Śląska na sprawniejsze podróżowanie po województwie tak w celach rekreacyjnych, jak i zawodowych.
Dużym plusem jest także przyłączenie do sieci aglomeracyjnej przystanków Szczepin i Iwiny, a także zatwierdzenie połączenia do Jelcza-Laskowic.
Długoletnia historia
Początki aglomeracyjnych połączeń kolejowych sięgają czasów przedwojennych, kiedy to obsługiwano dwie linie ruchu lokalnego. Sieć zamknięto po wojnie, a do pomysłu wdrożenia kolei tego rodzaju powrócono najpierw w latach siedemdziesiątych (bez skutku), a następnie pod koniec lat dziewięćdziesiątych.
Intensywne działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom Dolnego Śląska optymalnych warunków podróżnych podjęto dopiero w ostatnich latach.