Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Śląskie wprowadzą komunikację zastępczą

W połowie marca (13.03) ruszą prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 131. Dwuletnia inwestycja obejmie odcinek z Nakła Śląskiego do Chorzowa Batorego. 13 marca Koleje Śląskie uruchomią komunikację zastępczą na trasie z Tarnowskich Gór do Katowic.

Pociąg Kolei Śląskich na peronie w Katowicach
Pociąg Kolei Śląskich na peronie w Katowicach

Linia nr 131, po której poruszają się pociągi linii S8, pełni ważną rolę na mapie połączeń kolejowego przewoźnika województwa śląskiego. Podkreśla to Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich:

– Na linii S8, z Lublińca do Katowic, w dni robocze kursuje 28 pociągów. Rocznie Koleje Śląskie przewożą na niej blisko 800 tys. pasażerów.

 

Koleje Śląskie uruchomią komunikację zastępczą 13 marca. Tego dnia bowiem PKP PLK rozpoczną modernizację odcinka z Nakła Śląskiego do Chorzowa Batorego.

Jak będzie wyglądała podróż?

 

Na odcinku z Lublińca do Tarnowskich Gór (przez Rusinowice, Koszęcin, Kalety i Miasteczko Śląskie) bez zmian będą kursowały składy Kolei Śląskich. Z kolei na odcinku z Tarnowskich Gór do Katowic pasażerowie posiadający ważny bilet kolejowy Kolei Śląskich będą mogli skorzystać nie tylko z zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA), ale także z linii autobusowych M3 oraz T40, kursujących w ramach Zarządu Transportu Metropolitarnego (ZTM).

Na ZKA złożą się dwie linie autobusowe – S8 i S80. Pierwsza – ekspresowa, będzie realizowała bezpośrednie kursy pomiędzy Tarnowskimi Górami (dworzec autobusowy przy ul. Pokoju), a Katowicami (dworzec autobusowy przy ul. Sądowej). Druga – osobowa, będzie się dodatkowo zatrzymywać  na przystankach ulokowanych w Nakle Śląskim (przystanek ZTM Nakło Śląskie przy ul. Głównej), Radzionkowie (przystanek ZTM Radzionków Dworzec PKP przy ul. św. Wojciecha, przystanek ZTM Rojca Centrum Przesiadkowe przy ul. Kużaja), Bytomiu (przystanek ZTM Dąbrowa Miejska przy ul. Celnej, przystanek ZTM Karb przy ul. Miechowickiej, dworzec autobusowy przy pl. Wolskiego) i Chorzowie (przystanki ZTM Chorzów Stabika i ZTM Nowa przy ul. Katowickiej, przystanek ZTM Chorzów Rynek/ZTM Estakada przy ul. Katowickiej).

Informacje dotyczące szczegółów funkcjonowania komunikacji zastępczej i lokalizacji przystanków zostały przekazane wszystkim samorządom na trasie z Lublińca do Katowic. Pasażerowie znajdą je również na dworcach i na naszej stronie WWW. Informacji udziela również całodobowa infolinia dostępna pod numerem telefonu: 32 428 88 88 – wylicza Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

 

Linia kolejowa nr 131

Modernizacja linii kolejowej nr 131 to jeden z największych projektów kolejowych realizowanych w kraju. Na odcinku z Nakła Śląskiego do Chorzowa prace obejmą wymianę torów i sieci trakcyjnej na odcinku ponad 23 kilometrów. Ponadto wykonawca przebuduje pięć stacji (Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków), a także dwa przystanków (Bytom Północ i Radzionków Rojca). W ramach inwestycji powstanie także nowy przystanekChorzów Uniwersytet.

Dzięki inwestycji wzrośnie komfort podróżowania i dostęp do pociągów: wyższe perony ułatwią wsiadanie i wysiadanie, nowe wiaty będą chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jasne, energooszczędne oświetlenie poprawi bezpieczeństwo po zmroku, a ścieżki naprowadzające ułatwią niewidomym i niedowidzącym poruszanie się po peronie. Według deklaracji PKP PLK prace modernizacyjne zakończą się w ciągu dwóch lat.

Dodaj komentarz