Tabor Wydarzenia

Konsorcjum Siemens Mobility-Stadler zmodernizuje metro w Lizbonie

Konsorcjum firm Siemens Mobility i Stadler dostarczy 14 nowych pociągów metra dla Lizbony oraz najnowocześniejszy system sterowania pojazdów. Kontrakt wart jest prawie 115 mln euro

Stadler dostarczy 14 trzywagonowych pociągów metra, Siemens Mobility zaś zainstaluje system sterowania pociągiem CBTC Trainguard MT na niebieskiej, żółtej i zielonej linii oraz w 70 istniejących i 14 nowych pociągach.

– Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wyznaczeni do modernizacji i optymalizacji metra w Lizbonie. Nasz system CBTC zwiększy niezawodność, dostępność i wydajność usług świadczonych przez metro, spełniając jednocześnie wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa wymagane przez operatora. Cieszymy się, że możemy wnieść naszą technologię i know-how do tego ważnego projektu mobilności, który zwiększy doświadczenie pasażerów mieszkańców Lizbony – powiedział Andre Rodenbeck, CEO Rail Infrastructure w Siemens Mobility.

 

Umowa obejmuje szkolenie techniczne w zakresie obsługi i konserwacji, a także konserwację zapobiegawczą i naprawczą całego sprzętu przez pierwsze trzy lata, oraz dostawę części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych do konserwacji zapobiegawczej przez kolejne dwa lata. Uzgodniony okres dostaw to 77 miesięcy, z planowanym wstępnym odbiorem na 2027 r.

Czternaście pociągów składających się z trzech wagonów będzie początkowo wyposażonych w CBTC GoA2, ale będzie można je zaktualizować do wersji GoA4, aby w przyszłości usługa mogła zostać w pełni zautomatyzowana.

Pociągi napędzane trzecią szyną o napięciu 750 V. Pojazdy o długości 49,6 mi szerokości 2,78 m będą miały 90 miejsc siedzących, dwa miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich oraz 450 miejsc stojących. Nowy tabor zwiększy komfort i dostępność dla pasażerów, a także zapewni lepszą komunikację, bezpieczeństwo i systemy nadzoru wideo. 

Rozwiązanie Siemens Mobility CBTC Trainguard MT jest najczęściej stosowanym systemem automatycznego sterowania pociągiem na świecie, używanym m.in. w São Paulo, Buenos Aires oraz Paryżu, Pekinie i Nowym Jorku.

Dodaj komentarz