Tramwaje

Kraków: tramwaje i autobusy jeżdżą częściej

Kraków zwiększył eksploatację pojazdów komunikacji miejskiej. Od poniedziałku 20 kwietnia tramwaje wykonują dziennie o 5 tys. km więcej niż w ubiegłym tygodniu, autobusy – o ok. 12 tys. Po zmianach MPK zaktualizowało także codzienny rozkład jazdy. Dostępny jest on już na wszystkich przystankach w mieście.

Przez ostatnie tygodnie komunikacja miejska w Krakowie została mocno ograniczona. Utrzymano kursowanie pojazdów tylko w godzinach największego szczytu. Decyzją Magistratu, ich zakres został rozszerzony, dzięki czemu tramwaje pokonują o ok. 20 proc. więcej kilometrów niż przed tygodniem, a autobusy – o ok. 16 proc.

– Od poniedziałku tramwaje w szczycie porannym kursują do godz. 9.30, nie zaś jak było w ubiegłym tygodniu, do godz. 8.00 – informuje miejski przewoźnik. – W szczycie popołudniowym tramwaje rozpoczynają kursy o godz. 13.00 i kończą ok. godz. 18.00-18.30, a więc kursują dłużej o ponad 2 godziny w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Dodatkowo dwie linie tramwajowe nr 3 i 8 kursują przez cały dzień co 20 minut, także w okresie między szczytem porannym i popołudniowym.

 

Również komunikacja autobusowa kursuje w wydłużonych godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Dodatkowo między szczytem porannym i popołudniowym zostało uruchomionych 18 linii, które w ubiegłym tygodniu w tym czasie nie kursowały.

W związku ze zmianami, na przystankach umieszczonych zostało 3747 nowych rozkładów jazdy.

– Cały czas na wybranych przystankach trwają kontrole policji i inspektorów ruchu MPK dotyczące napełnienia pojazdów – przypominają przedstawiciele MPK Kraków. – W sytuacji, gdy pasażerów podróżuje więcej niż dopuszczalny obecnie limit, na daną linię są wysyłane rezerwowe pojazdy. W tym celu jest przygotowanych przez cały dzień: 6 rezerwowych tramwajów oraz 15 rezerwowych autobusów.