Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Lepszy dojazd do Czech dzięki pracom na linii nr 151

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace projektowe na linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Modernizacje na trasie obejmą m.in. przebudowę stacji Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, a także Chałupki czy budowę dwóch nowych przystanków w Raciborzu. Wymiana infrastruktury kolejowej na ponad 50 km linii pozwoli przyspieszyć podróże z Kędzierzyna w stronę granicy z Czechami.

Stacja Racibórz (Fot. Marek Firla / PKP PLK)
Stacja Racibórz (Fot. Marek Firla / PKP PLK)

Projekt ubiega się o dofinansowanie z europejskiego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. W rezultacie inwestycji ma usprawnić się podróż i przewóz towarów od Kędzierzyna-Koźla w stronę Chałupek, a także granicy z Czechami. Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych – wymiany torów i sieci trakcyjnej na ok. 54-kilometrowej trasie będzie zwiększenie prędkości pociągów ze 120 do 160 km/h dla składów pasażerskich. Pociągi towarowe mogłyby kursować z prędkością do 120 km/h.

Poprawi się dostęp do kolei i komfort podróżowania. Zaplanowano wybudowanie zupełnie nowych przystanków: Racibórz Ostróg i Racibórz Fabryczny. Stacje Kędzierzyn-Koźle, Racibórz i Chałupki, zostaną dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Dzięki inwestycji, na tory będą mogły wyjechać dłuższe pociągi do 780 m. Przebudowa obiektów inżynieryjnych umożliwi przejazdy cięższym składom. Wpłynie to na wzrost efektywności kolejowego transportu. Więcej towarów szybciej i sprawniej wyjedzie z woj. opolskiego, a także śląskiego w stronę granicy z Czechami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace projektowe w ramach zadania „Prace na linii kolejowej E 59, odcinek Kędzierzyn-KoźleChałupki – dokumentacja projektowa”. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełomie III i IV kwartału br. Zakończenie prac projektowych zaplanowano zaś pod koniec 2023 r.

Dodaj komentarz