Położone na wyspie Uznam Świnoujście przyciąga turystów pięknymi plażami i unikalnym klimatem. Latarnia Morska Świnoujście jest jedną z najwyższych w Europie, ale imponujące widoki zapewnia także wieża na Wzgórzu Gosań.
Wyjątkowe miasta
Toruń czy Bydgoszcz? Majowy weekend to idealny czas, by odkryć uroki obu fascynujących miast.
Miejscowości będące atrakcjami województwa kujawsko-pomorskiego łączy bogata historia sięgająca średniowiecza. W Toruniu zachwycają gotyckie zabytki Starego Miasta – od słynnej Bramy Klasztornej po majestatyczną katedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Natomiast Bydgoszcz urzeka Starym Miastem, gdzie każdy kąt kryje zabytkowe kościoły i malownicze kamienice.
W Toruniu koniecznie należy wybrać się do Muzeum Piernika, by zgłębić tajniki słynnego wypieku, a w Bydgoszczy zarezerwować bilety do opery lub na koncert w Filharmonii Pomorskiej.
Wybierając się na spacer po nadwiślańskich bulwarach Torunia lub Bydgoszczy, można cieszyć się wyjątkowo malowniczymi widokami rzeki i podziwiać panoramy miast.
Powód, by wybrać się w Świętokrzyskie? Kielce, gdzie warto odwiedzić kielecki Ogród Botaniczny Geonatura Kielce, który rozpoczyna sezon w pierwszy majowy weekend. Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji, m.in. warsztaty ogrodnicze i plastyczne, oprowadzanie z przewodnikiem, zajęcia zerowaste czy gry i zabawy z Muzeum Zabawek i Zabawy.
Po raz pierwszy w długi majowy weekend można też skorzystać z wypożyczalni rowerów. 250 pojazdów czeka na chętnych w różnych punktach miasta. Na spacery i przejażdżki rowerowe polecają się kieleckie rezerwaty – Wietrznia, Ślichowice, Biesak i Kadzielnia.
Słynna Skałka Geologów oprócz Podniebnej Trasy Widokowej, hamaków i zjazdu na tyrolkach proponuje również wspinaczkę. Na Wzgórzu Harcerskim stanęła sześciometrowa ścianka wspinaczkowa, z której pod okiem instruktora będą mogli korzystać dorośli i dzieci. Podczas majowego weekendu tyrolki i hamaki pracować będą pełną parą.
A może województwo śląskie? W długi majowy weekend (1, 3 i 5 maja), a potem także 30 maja i w Boże Ciało zostaną uruchomione dodatkowe połączenia z Opola do Częstochowy. Częstochowa to świetny cel na krótką wycieczkę, oferującą atrakcje dla wszystkich, rodzin z dziećmi czy seniorów. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej może stać się okazją przejażdżki bryczką po okolicy. Relaksującym doświadczeniem może być spacer po dwóch parkach jasnogórskich położonych między śródmieściem a klasztorem na Jasnej Górze. Natomiast Muzeum Częstochowskie przyciąga miłośników kultury i historii, prezentując bogactwo regionu.
Fascynująca przyroda
Świetnym wyborem będzie podróż po urzekającym pięknem przyrody Podlasiu. Już 1 i 3 maja ruszą połączenia z Białegostoku do miejscowości Waliły, które następnie będą realizowane w każdy weekend od 8 czerwca do 29 września oraz 15 sierpnia.
W Waliłach można poczuć ducha twórczości wybitnego polskiego malarza Leona Tarasewicza, którego życie i twórczość kręcą się wokół natury.
Niezapomnianym przeżyciem dla miłośników przyrody może być podróż pociągiem przez Puszczę Knyszyńską. Natomiast w sercu Podlasia, Białymstoku, zachwycają Ogrody Branickich, regionalne zbiory w Muzeum Podlaskim oraz tętniący życiem Stary Rynek. Dla rodzin z dziećmi świetnymi miejscami na wypoczynek oraz zabawę są Park Zwierzyniecki i Park Wodny “Tropikana” w hotelu Gołębiewski.