Urząd Transportu Kolejowego wesprze działania mające na celu wprowadzenie prawa kolejowego w Gruzji. Projekt koordynowany będzie przez Ministerstwo Infrastruktury.
Oferta Polski zwyciężyła w konkursie dotyczącym współpracy bliźniaczej (twinningu) z Gruzją w zakresie reformy prawa kolejowego. Celem projektu jest wsparcie Gruzji w dostosowaniu prawa i struktury sektora kolejowego do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej.
W otwartym konkursie organizowanym przez administrację gruzińską oferta Polski pokonała dwie inne. W projekcie ze strony naszego kraju oprócz przedstawicieli UTK uczestniczyć będą eksperci pięciu instytucji – Ministerstwa Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytutu Kolejnictwa, PKP S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakres projektu obejmuje wsparcie Gruzji we wdrożeniu wymagań dyrektyw UE w zakresie dotyczącym regulacji rynku kolejowego, interoperacyjności i bezpieczeństwa.
Polska zacieśnia współpracę z Gruzją??! @MI_GOV_PL wraz z partnerami wygrało projekt twinningowy, którego celem jest unowocześnienie gruzińskiego ustawodawstwa w obszarze transportu kolejowego.@UTKgovpl pic.twitter.com/3O3N5VOnIt
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) October 23, 2020
Współpraca bliźniacza (twinning) to inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której kraje Unii Europejskiej oferują państwom aspirującym do członkostwa we Wspólnocie wsparcie w zakresie dostosowania funkcjonowania określonych sektorów gospodarki do wymagań prawa UE. Wsparcie jest finansowane z budżetu Unii Europejskiej. Projekt ma wartość 1,25 mln EUR i jest zaplanowany na 27 miesięcy.