Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nad linią Rail Baltica powstaną nowe wiadukty

Na mazowieckim odcinku Rail Baltica powstają nowe bezkolizyjne skrzyżowania. Inwestycje poprawią bezpieczeństwo w ruchu w Tłuszczu i Kobyłce.

Tłuszcz, budowa wiaduktu (Fot. A. Lewandowski / PKP PLK)
Tłuszcz, budowa wiaduktu (Fot. A. Lewandowski / PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą wiaduktu w Kobyłce. Obiekt powstanie niedaleko przystanku Kobyłka Ossów i zastąpi skrzyżowanie w poziomie szyn. Koszt prac to 24,7 mln zł.

Inwestycja usprawni przejazd w mieście, zapewniając także bezpieczne przejście nad torami.

Wiadukt będzie miał 60 m długości, zaś jezdnię o szerokości pasa 7 metrów w każdą stronę. Piesi skorzystają z chodnika, a dla rowerzystów przewidziano ścieżkę rowerową.

Przebudowane zostaną przyległe odcinki ulic, m.in. ul. Jasińskiego. Zakończenie budowy jest planowane na II kw. 2023 r.

Wiadukt drogowy w Tłuszczu już powstaje. Wykonawca rozpoczął montaż podpór. Bezkolizyjne skrzyżowanie połączy dwie części miasta oraz zapewni dobre skomunikowanie z centrum (ul. Warszawska i ul. Wiejska). Obiekt zastąpi przejazd w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634 (łączącej m.in. Warszawę z Tłuszczem), dzięki czemu usprawni się ruch lokalny i kierowcy nie będą musieli czekać przy zamkniętych rogatkach. Powstanie jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę, zaplanowano też ścieżkę rowerową, a łatwy dostęp dla wszystkich zapewnią pochylnie. Długość wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi to ponad 1 km, w tym prawie 200 m przeprawy nad linią kolejową. Prace budowlane w Tłuszczu zaplanowano do końca 2022 r. Wartość realizowanych robót to 39,2 mln zł brutto.